siyatik.gen.tr https://www.siyatik.gen.tr Siyatik, Siyatik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, siyatik.gen.tr Tue, 12 Jul 2016 00:00:00 +0000 Wed, 08 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Siyatik Fizik Tedavi https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-fizik-tedavi.html Mon, 26 Nov 2018 08:12:31 +0000 Siyatik fizik tedavi; Siyatik hastalığı canlılarda bulunan en büyük damarın hasar görmesi ile meydana gelir. Bu siyatik sinirlerinin zarar görmesinden kaynaklı hastalar yürüyememe riski de taşırlar. Tedavi edilmediği ve ger Siyatik fizik tedavi; Siyatik hastalığı canlılarda bulunan en büyük damarın hasar görmesi ile meydana gelir. Bu siyatik sinirlerinin zarar görmesinden kaynaklı hastalar yürüyememe riski de taşırlar. Tedavi edilmediği ve gereken önlemler alınmadığı takdirde hastada daha ciddi komplike durumlar meydana gelebilir. O yüzdende siyatik fizik tedavisi bu tür bir hastalıkta çok önemli bir yere sahiptir. Nedeni de bu sinirlerin bacaklarda bulunuyor olmasıdır. Her ne kadar tek başına yeterli olmayacak olan fizik tedavi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanıldığında hastada düzelmeler ve rahatlamalar görülür. Burada önemli olan hastalığın ne seviyede olduğudur. Yeni başlayan bir siyatik durumu var ise hastanın bu sinirleri güçlendirerek rahatlaması çok kolay olur.

Siyatik hastalığının belirtileri ve tanısı;

Bu hastalıkta öncelikle hastalığın anlaşılması için gereken basit bir hareket vardır. Oda yere dümdüz uzanıp iki bacağını birleştirip yukarı doğru diz kapaklarından bükmeden dümdüz havaya kaldırmaktır. Eğer ki bir ağrı oluşuyor ise siyatik hastalığı ya vardır yada başlamıştır. Bu durumda hekiminize gidip gereken testlerin yapılması ile size fizik tedavi yöntemi uygulanması gerektiği söylenir. Uygulanacak olan fizik tedavileri bu işlemlerin yapılacağı kurumlarda yani fizik tedavi merkezlerinde olan sağlık personelleri tarafından günün belirli saatlerinde gidip yaptırabileceğiniz egzersizlerdir. Sağlık personellerinin hastalığınız olan siyatik için gereken egzersizleri size öğretmesin de ve uygulamasında önemli bir rolü vardır. 

Siyatik Fizik Tedavi
Siyatik hastalığının tedavisi;

Öncelikli olarak bacakların rahatlatılması için diz kapaklarınızda bükülme olmadan yukarı kaldırmak hm bacaklarda kasları hemde omurlarınızdaki ağrıları hafifletmede faydalıdır. Ayrıca bacaklara ve bele fizik tedavi esnasında sinirleri yumuşatmada vede rahatlama iş görecek olan masaj tedavisi de yapılır. Bunun dışında yine bacaklara bele dayalı bacak çekme hareketleri hastaya uygulanır ve sinirlerde oluşan hasar bu şekilde rahatlatılır. Hastanın bir şeyi almak için eğilmesi gereken durumlarda nasıl eğileceğine varıncaya kadar fizik tedavi yöntemlerinde görsel anlatımlar ile hastaya hareketler tekrarlatılır. Bunun dışında günlük hafif bacak egzersizleri kullanılarak hastanın kendi kendisini rahatlatması sağlanabilir. Özellikle çökmek alçak sandalye ve taburelere oturmak, birden eğilmek gibi hareketlerden uzak durması tavsiye edilir. Çok ağır şeyler kaldırmamak ve sinirleri güçlendirici besinlerin olduğu özel diyet programları ile fizik tedavi desteklenir. Siyatik fizik tedavisinde bir çok bacak hareketi kullanılır. Bacakları büzerek çekme, bükmeden düz çekme, yana doğru hafif açarak bükerek çekme, bükmeden çekme, bacaklardaki kas ve sinirleri rahatlatır. Ayrıca kalça ve bel bölgesine yakın siyatik sinirleri içinde oturma ve yataktan kalkma egzersizleri öğretilir ve hasta yataktan kalkarken birden değilde yatak ucuna doğru yan dönüp yavaşça doğrulması şeklinde anlatılarak siyatik fizik tedavisi uygulanır. Sağlıkla kalın.
]]>
Siyatik İğnesi https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-ignesi.html Mon, 26 Nov 2018 23:45:23 +0000 Siyatik sinir; insan vücudundaki en uzun sinirdir. Bel kısmındaki omurlardan çıkan sinirler bir araya gelir ve siyatik sinirini oluştururlar. Bel bölgesinden çıkan L4-5(Lumbar) sinirleri ile kasık bölgesinden çıkan S-1(Sacral Siyatik sinir; insan vücudundaki en uzun sinirdir. Bel kısmındaki omurlardan çıkan sinirler bir araya gelir ve siyatik sinirini oluştururlar. Bel bölgesinden çıkan L4-5(Lumbar) sinirleri ile kasık bölgesinden çıkan S-1(Sacral) sinir birleşerek siyatik sinirin başlangıcını oluştururlar. Siyatik siniri dediğimiz bu sinir bel omurlarından başlayarak kasık içerisinden geçer, kalçaya ait kasların arasından diz arkasındaki çukura kadar uzanır. Bu çukurda dallanarak ikiye ayrılan bu sinir ayak parmaklarına kadar devam eder. 

Siyatik hastalığı nedir ve sebepleri nelerdir

İnsanda üst bacağın arka kısmında ya da  arka bacağın dış tarafında siyatik siniri boyunca yer alan bir ağrı gözlemlenebilir. Bu ağrıya, yakınındaki sinir sebebiyle yine ''siyatik'' ismi verilmiştir. Siyatik siniri herhangi bir sebeple sıkışmış olduğu için bu sinirin uyardığı kasların olduğu bölgelerde ağrı, hissizlik ve kuvvet kayıpları gözlenmektedir. Bahsi geçen ağrı aniden hissedilebildiği gibi bazı durumlarda da yavaş yavaş seyreden özelliktedir. Ağrılar siyatik siniri ile aynı doğrultuda yani kalçanın dibinden başlayıp ayak topuğuna kadar devam eden cinstedir. Bedensel işlev gerektiren hareketlerde zorlanma meydana gelir. Oturma, kalkma, yatış pozisyonu alma ya da yürüme gibi hareketlerde birey ağrı sebepli işlevselliğini kaybeder. Öksürme, gerinme ya da yürüme gibi durumlarda hassas olan bel kemiğinin alt kısmında ağrı oldukça yoğun bir şekilde hissedilir. Bunun sebebi, omurlar arasındaki disklerin yerinden  oynaması nedeniyle, hareketlerdeki kas ve doku aktivitesi sonucu siyatik sinire oluşan basıdır. Ayrıca omurganın alt tarafında oluşan iltihaplanma ya da zedelenme de söz konusu olabilir. Omurganın alt kısmında oluşan ya da doğuştan meydana gelen değişiklikler, leğen kemikleri ya da bu bölgedeki diğer organların hasarı, siyatik sinirinin herhangi bir noktasına baskı yapıp bu hastalığı tetikleyici etmen olabilirler. Bel fıtıkları ise en sık rastlanan siyatik sebebidir. Diğer yandan siyatik sinirin harabiyete uğramasına neden olan başka bir faktör ise trafik kazalarıdır. Bunun yanı sıra ezilme, kesi oluşumu, silah sebepli yaralanmalar sonucunda da sinirin kopması ya da zedelenmesi gözlemlenmektedir.

Enjeksiyon esnasında iğne siyatik sinire zarar verebilir mi

Çok nadir olarak meydana gelse de; kalçadan yapılan enjeksiyon iğnesi girişimleri sonucunda siyatik sinirin zarar gördüğü raporlanmıştır. Siyatik sinire asıl zarar veren şey aslında enjektörün ucundaki iğnesi değildir. Çünkü enjektörün iğnesi ile kalçadan siyatik sinirin içerisine girmek neredeyse imkansızdır diyebiliriz. Bunun sebebi ise siyatik siniri diğer sinirler gibi kaygan yapıdadır ve enjektör iğnesi gibi ince bir materyalle onu doku içerisinde yakalamak ve zedelemek oldukça zordur. Peki basit bir enjeksiyon iğnesi sonrası felç gibi ciddi bir hasar yaşayan hastalardaki asıl tehdit unsuru nedir Enjektör içerisindeki kimyasal maddenin doku içerisinde dağılacak yer bulamaması ve enjektörün iğnesi ile zerk edilen kimyasal materyalin bunun sonucunda dokuda birikmesi bunun cevabıdır. Enjeksiyon işleminden sonra dokuda biriken kimyasal materyal siyatik siniri üzerinde baskı yapar ve siniri zedeler. Az önce de bahsettiğimiz gibi basit bir enjeksiyon iğnesi hastayı felç riskine kadar götürür. Zayıf bünyeli bireylerde rastlanması muhtemel olan bu durum için sağlık çalışanlarının bu konuda özellikle hassasiyet göstermesi beklenmektedir. 
 
Siyatik İğnesi
Siyatik hastalığının tedavi süreci;

Siyatik şikayetleri olan hastaya nörolojik muayene yapılması gerekir. Bel ve kasık filmi istenebilir. Elektromyografik incelemeler sonucunda harabiyet gören kısım net olarak belirlenir. Hastaya ilk etapta yatak istirahati önerilir. Sert bir zeminde yatması daha da faydalı olacağı için yatağın altına kalın bir tahta konulabilir]]> Siyatik Sinir Felci https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir-felci.html Tue, 27 Nov 2018 14:42:04 +0000 Siyatik sinir felci, siyatik sinirinin tahribatına bağlı olarak bacakta oluşan his kaybıdır. Siyatik sinir, vücudumuzda bulunan en uzun sinirdir. Bel omurları arasından çıkan sinirlerin bir araya gelmesi ile meydana gelir. Siyatik Siyatik sinir felci, siyatik sinirinin tahribatına bağlı olarak bacakta oluşan his kaybıdır. Siyatik sinir, vücudumuzda bulunan en uzun sinirdir. Bel omurları arasından çıkan sinirlerin bir araya gelmesi ile meydana gelir. Siyatik sinir, kasık içinden geçer ve kalça kasları arasından çıktıktan sonra diz arkasında bulunan diz çukuruna ulaşır. Bu bölgede iki bölüme ayrılarak ayak parmaklarına kadar ilerler. Bacağın ön ve iç yüzü dışında baldır ve ayak kaslarının kasılmasından, bacak-baldır arkası ve önü ile ayak altı ve üstüne ait duyuların beyine taşınmasından sorumludur. Yürümek ve ayakta durabilmemiz için önemli bir yere sahiptir. Siyatik sinir felci bu fonksiyonları olumsuz etkilemektedir.

Siyatik sinir felci oluşumu

Bel fıtığına bağlı bir zedelenme var ise sinirin ilk oluşma noktasında etki süreci başlayabilir. Bu aşamada özellikle bel bölgesinde başlayan ve bacak arkasında bile hissedilen ağrıya neden olmaktadır. Ayın zamansa ayak tabanında uyuşmaya neden olmaktadır. Öksürme yada ıkınma anında ağrı artabilir. Etkilediği diğer bir bölgede kalça kaslarının arasından çıktığı yerdir. Burada oluşan sıkışma ile kalça bölgesinde ağrı olur. Trafik kazası, düşme yada ağır bir şey kaldırma siniri etkiler. Tedavi edilmez ise siyatik sinir felci dediğimiz his kaybı oluşabilir. Etki noktaları geçtiği bütün yerlerdir. Özellikle baldı ön tarafında bulunan kaslar etkilendiğinde, düşük ayak denilen durum ortaya çıkar. Bu durumda yürürken ayak ucu yere takılır ve ayak bileği geri kaldırılamaz. 

Siyatik sinir felci, sinir üzerinde oluşan bir tümörün baskısı ile de oluşabilir. Tanı koymak için belirtiler dışında görüntüleme yöntemlerine de başvurulur. Aşırı bir tahribat yok ise siyatik sinir felci geri döndürülerek his kaybı giderilebilir. Bu aşamada tanı düzgün konması ve tedavi şekli önemlidir. Her durumda ağrı ile mücadele etmek ve fonksiyonları geri kazanmaya çalışmak gerekir. Felç aşamasına gelmemek için, ayakta iş yaparken bir ayağın altına tabure konmalı, yatarken yan yatıp, dizlerimizi karnımıza doğru çekmeliyiz. Oturarak çalışıyorsak ayaklarımızın altına yüksek bir şey koymalıyız ve ortopedik sandalye kullanmalıyız. Aynı zamanda bel çukurluğu olan bölgeye yastık desteği uygulamalıyız. Yerler temizlenirken dizler çömelerek yapılmalıdır. Bu tedbirler siyatik sinir üzerinde oluşan baskıyı azaltacak ve tahribatını engellemeye yardımcı olacaktır. 

Siyatik Sinir Felci
Siyatik Sinir Felci Tedavi

Siyatik sinir felcinde tedavi öncelikle nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Kas yada tümör tarafından baskı var ise o bölgede rahatlama sağlanmalıdır. B12 vitamin takviyesi uygulanır. Bunların dışında fizik tedavi süreci uygulanmaktadır. Kaza sonucu yaralanma ile oluşmuş ise hasarlı bölgeye cerrahi müdahale gerekebilir. Burada önemli olan erken tanı ve tedavi aksatmadan devam etmektir. Basit gibi görünen ağrılar felç gibi ciddi durumlara dönüşebilmektedir. Geçmiş olsun.
]]>
Gebelikte Siyatik https://www.siyatik.gen.tr/gebelikte-siyatik.html Tue, 27 Nov 2018 21:51:25 +0000 Gebelikte siyatik, Gebelikte siyatik çoğu zaman normal karşılanan bir durumdur. Siyatik bir sinir ismidir. Vücutta bulunan en kalın ve en büyük sinirin adına siyatik siniri denmektedir. Siyatik siniri,  leğen kemiğinden başlar, k Gebelikte siyatik, Gebelikte siyatik çoğu zaman normal karşılanan bir durumdur. Siyatik bir sinir ismidir. Vücutta bulunan en kalın ve en büyük sinirin adına siyatik siniri denmektedir. Siyatik siniri,  leğen kemiğinden başlar, kalça içinden geçerek iki bacağın arka yüzü boyunca dizlere kadar iner bu bölgede sinir çatallanır ve diz altındaki baldır kısmına yayılır. Siyatik sinirinin geçtiği bölgelerde ağrı yaşanmasına siyatik ağrısı denilmektedir. Gebelikte siyatik sinir ağrısı bazen hafif olarak seyretse de bazen ağrıları olan anne adayı yürümekte zorluk çekebilmektedir. Gebelikte siyatik ağrısı büyüyen rahimin siyatik sinirine baskı yapması sebebi ile oluşmaktadır. Bebeğin ana rahmindeki pozisyonuna göre anne adayında ki ağrılar hafifler yada şiddetlenir. Gebelikte siyatik oluştuğu andan itibaren 6 hafta sürebilir. Bu ağrılar genellikle gebeliğin orta aylarında yada son aylarında gözlemlenmektedir. Gebelikte siyatik ağrısı genelde bel kısmından ayak topuğuna kadar hissedilmektedir. Gebelikte siyatik dikkat ve önem gerektiren bir durumdur. İhmal edilmesi siyatik ağrısının ilerlemesine sebep olabilir. Gebelikte siyatik oluşması, anne adayının vücudunda hem hormonal hemde fiziksel değişiklikler yaşandığı için oluşuyor olabilir. Bu gibi durumlarda anne adayının istirahat etmesi gerekmektedir. Fakat ağrılar şiddetli ise mutlaka doktor kontrolünden geçmek ve muayene olmak gerekmektedir. Gebelikte siyatik ağrısı lokal bir ağrı değildir. Bütüncül olarak vücutta hissedilir. Anne adayının gebelikte siyatik yaşayıp yaşamadığını anlaması için sırt üstü yatıp tek ayağını hafifçe kaldırması yeterlidir. Anne adayı bacağını yukarı doğru kaldırdıkça ağrı hissediliyorsa siyatik ağrısı yaşıyor demektir.

Gebelikte Siyatik
Gebelikte siyatik ağrısının sebepleri:
 • Gebelik döneminde büyüyen rahimin siyatik sinirine baskı yapması
 • Gebelik döneminde oluşan fazla kilo alımı
 • Anne karnında büyüyen bebeğin ağırlığı
 • Karın bölgesinin büyüyüp genişlemesi
 • Gebelikten kaynaklı kişinin duruş ve oturuş pozisyonlarında değişiklik olması
 • Gebe olan kadının stresler yaşaması
Gebelikte siyatik ağrısı oluşmaması için kişinin kendince alması gereken önlemler:
 • Gebelik döneminde gereğinden fazla kilo almamaya özen göstermelisiniz.
 • Gebelik yaşayan anne adayı vücuduna bol D vitamini ve kalsiyum almaya özen göstermelidir.
 • Gebelik döneminde sık sık kendinizi yormadan yürümeye çalışmalısınız
 • Otururken pozisyonunuzu devamlı değiştirin uzun süre aynı pozisyonlarda kalmamalısınız
 • Sandalyede otururken belinizin arkasına yastık koymayı tercih etmelisiniz
 • Gebelikten dolayı kaslarda oluşan gerginliği ve zorlanmayı en aza düşürmek için duruş şeklinizi düzgün bir pozisyonda tutmalısınız.
 • Geceleri sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih etmelisiniz
 • Siyatik ağrısı başlamış ise ağrının bulunduğu bölgenin üzerine değil tam tersi tarafa yatmak gereklidir.
 • Gebe olan anne adayının bel bölgesine hafif masajlar yapmak siyatik ağrılarının oluşmasını önlemekte ve fayda sağlamaktadır.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar kesinlikle kullanmamalısınız
 • Vücut ve solunum için hafif ve zorlayıcı olmayan egzersizler yapılmalıdır
 • Gün içerisinde bol bol istirahat ve dinlenmeye zaman ayrılmalıdır.
]]>
Hamilelikte Siyatik https://www.siyatik.gen.tr/hamilelikte-siyatik.html Wed, 28 Nov 2018 09:06:21 +0000 Hamilelikte siyatik, Hamilelikte siyatik ağrıları rahimin büyüyüp siyatiğe baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Siyatik vücutta bulunan en kalın ve en büyük sinirin adıdır. Siyatik siniri leğen kemiğinden başlayarak kalça Hamilelikte siyatik, Hamilelikte siyatik ağrıları rahimin büyüyüp siyatiğe baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Siyatik vücutta bulunan en kalın ve en büyük sinirin adıdır. Siyatik siniri leğen kemiğinden başlayarak kalça kemiğinin içinden geçmektedir. Kalça kemiğinin içinden ilerleyen siyatik siniri bacağın arka kısmından dizlere kadar inmekte ve diz arkasında bölümlere ayrılmakta ve diz altında bulunan baldırlara yayılmaktadır. Siyatik siniri bel bölgesinden başlayıp ayak parmak uçlarına kadar ilerlemektedir. Hamilelikte siyatik sinir ağrısı lokal bir ağrı değildir. Siyatik siniri bir bütün olduğu için siyatik ağrısı oluştuğunda tüm siyatiği ve geçmekte olduğu bölgeleri etkilemektedir. Hamilelikte siyatik çoğu anne adaylarınca tarif edilirken bel bölgesinden topuğa kadar ağrı hissedilmesi şeklindedir. Hamilelikte siyatik ağrıları genellikle 5. aydan sonra anne adayında gözlemlenmektedir. Hamilelikte siyatik ağrısı doğum gerçekleştikten sonra 1-3 ay arasında kişi vücudunda kendiliğinden iyileşme oluşacaktır.  Bazı istisnai durumlarda anne adayı normal doğum sırasında fazlaca zorlanırsa ve zor bir doğum gerçekleşirse siyatik hasarı oluşabilmektedir. Zor doğum yapan kişilerde siyatik ağrısı oluşur ve bu ağrı mutlaka doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Hamilelikte siyatik ağrısının sebepleri:
 • Karın gölgesindeki gerilme ve büyüme
 • Rahimin büyüme sırasında sinirlere baskı yapması
 • Anne adayında ki psikolojik gerginlik ve stres
 • Anne adayında ki hormonal ve fiziksel değişim
 • Anne adayının fazla kilo alması
 • Anne karnındaki bebeğin ağırlaşması
Hamilelikte Siyatik
Hamilelikte siyatik ağrılarının oluşmaması için alınması gereken önlemler:
 • Öncelikle fazla kilo almamaya dikkat etmelisiniz.
 • Önerilen hamilelik egzersizlerini hafif ve kendinizi zorlamadan uygulamalısınız.
 • Belinize ortopedik yastık koymadan oturmamalısınız.
 • Hamileliğin son aylarında uzandığınız yerlerden kalkarken eşinizden veya yanınızda bulunanlardan yardım istemelisiniz.
 • Hamilelik döneminde başınızdan yüksek olan yerlere uzanmak için çaba sarf etmemelisiniz.
 • Çok fazla oturarak zaman geçirmemelisiniz. Kendinizi yormadan sık aralıklarla kısa mesafe yürüyüş yapmalısınız.
 • Çok ayakta kalmamalısınız.bol bol istirahat edip fazlaca yorulmaktan kaçınmalısınız.
 • Ayakta durma pozisyonunda iken iki ayağın aynı seviyede olmaması gereklidir.
 • Hamilelik sırasınca eğik ve hatalı duruş pozisyonları edinmemeli ve dik durmaya çalışmalısınız.
 • Yere eğilerek bir eşyayı almak istediğinizde belinizden eğilerek almak yerine dizleri kırarak eğilmeyi tercih etmelisiniz.
 • Siyatik ağrılarınız oluştu ise ve şiddetli ağrı hissediyorsanız hamileler için üretilmiş olan özel korselerden kullanabilirsiniz.
 • Hamilelik süresince vücut için gerekli olan D vitaminini ve kalsiyum alımına özen göstermelisiniz.
 • Hamilelikte siyatik ağrıları oluşmaması için geceleri yan yatmakta fayda vardır.
 • Vücudunuza 1-2 saat ara ile 20 dakikayı geçmeyecek şekilde soğuk ve sıcak kompresler uygulayabilirsiniz.
 • Hamile olan kişinin bel ve bacak bölümlerine masaj uygulanması kişiye fayda sağlayacaktır.
 • Topuklu ve rahat olamayan ayakkabılardan kaçınmalısınız.
]]>
Siyatik Ameliyatı https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 23:19:29 +0000 Siyatik Ameliyatı,Siyatik vücutta bulunan bir sinirin ismidir. Sinirin vücutta geçtiği bölgelerde hissettirdiği ağrıya siyatik ağrısı denir.  Siyatik ağrısı sırtın alt bölgesinden kalça ve bacaklar dan a Siyatik Ameliyatı,Siyatik vücutta bulunan bir sinirin ismidir. Sinirin vücutta geçtiği bölgelerde hissettirdiği ağrıya siyatik ağrısı denir.  Siyatik ağrısı sırtın alt bölgesinden kalça ve bacaklar dan aşağı doğru inen sinirler doğrultusunda ortaya çıkan ağrılardır. Siyatik karakteristik olarak vücudun tek bölümünü etkiler. Omurgada fıtıklaşmış olan diskin veya kemiğin sinirleri sıkıştırması sonucu ortaya çıkan ağrılardır. Bu vücutta inflamasyona ve bacak uyuşmalarına neden olur. Bazı siyatik ağrıları çok çeşitli olabilir. Bu durumları birkaç haftalık konservatif tedavi ile şikayetleri önleyebiliriz.

Siyatik Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Siyatik ağrısı yaşayan insanlar genellikle belinden ayaklarına kadar uzanan ağrılar hissedebilirler ve gövdeden topuklara kadar çekilme hissi duyabilirler. Bu ağrılar siyatik ağrılarını tarif eder. Bel fıtığı hastası olan kişiler genellikle ağrılarının tüm vücuda yayıldığını söylerler. Siyatik ağrıları omurgadan gelir, kalça ve bacakların arka kısımlarına doğru yoğun olarak görülür. Belin alt kısmı, kalça, uyluk ve baldırlar ağrıların yoğun olarak görüldüğü yerlerdir. Siyatik ağrıları hafif olabileceği gibi çok şiddetli ve dayanılamayacak kadar yoğun olabilir. Ayrıca elektrik çarpması gibi sarsıntılar şeklinde de görülebilir. Siyatik ağrılarının belirtileri çoğunlukla vücudun tek bir bölgesinde görülür. Siyatik ağrıları bazı hastaarda karıncalanm, ayakta uyuşma, kas zayıflığı şeklinde görülebilir. Siyatik ağrısı, bacağın bir bölümünde ağrı; diğer bir bölümünde ise uyuşukluk şeklinde de görülebilmektedir.

Siyatik Hastalığı Neden Oluşur

Siyatik sinirler, çoğunlukla omurgalar üzerindeki kemiklerin aşırı büyümesi sonucunda sinirlere baskı yapması veya omuzdaki bir fıtıktan dolayı oluşabilir. Siyatik hastalığını ağır yük taşımak zorunda kalmak tetikleyebilmektedir. Obezite de aynı zamanda siyatik ağrılarına neden olabilir. Ayrıca ızun süreli oturma, sedanter hayat tarzı olan ve çok oturan insanlar da, aktif olan insanlardan daha çok siyatik ağrıları görülür. Yaşlılığa bağlı gelişen bel fıtıkları, kemik çıkıntıları, omurga değişiklikleri de siyatik ağrılarının nedenlerindendir.  

Siyatik Ameliyatı
Siyatik Hastalığının Komplikasyonları

Bazı hastalar tedavi görmeden siyatik hastalığından kurtulurken, bazı hastalar da ise kalıcı sinir hasarlarına sebep olabilir. Bacaklarda his kaybı, bacaklarda güç kaybı, bağırsakta ve mesanede fonksiyon kaybı gibi durumlarda doktora gidip tıbbi yardım alınmalıdır. 

Siyatik Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır

Muayene esnasında kas gücü ve refleksler kontrol edilerek, ayak parmakları, topuklar üzerinde durma, çömelme gibi hareketler yapılarak refleksler kontrol edilebilir. Siyatik tedavisinde ilaç tedavisi yapılmalıdır. 

Siyatik Hastalığının Tedavisi Nasıldır

 • Antienflamatuar İlaçlar 
 • Narkotik Sakinleştirici İlaçlar
 • Trisiklik Antidepresanlar 
 • Anti Nöbet İlaçları
 • Fizik tedavİ
 • Siyatik Ameliyati
Hastanın akut ağrıları geçtikten sonra fizyoterapist yaraların tekrarlanmasını önlemek için bir rehabilitasyon programı oluşturacaktır. Bu programın içeriği çoğunlukla duruşun düzeltilmesi sırt kaslarının güçlenmesi ve desteklenmesine dayalıdır. Kortikosteroid gerek görülen durumlarda fizyoterapist ilgili olan sinir doku çevresine kortikosteroid ilaç enjeksiyonu uygulayabilir. Kortikostoroid ilaçlar genellikle birkaç ay içinde etkisini gösterecektir. Siyatik ameliyatı yöntemine çoğunlukla sıkıştırılmış olan sinirin ciddi miktarda güçsüzlüğe sebep olduğu ve rahatsızlığın zaman içerisinde kötüleşmesi gibi durumlarda başvurulur. Siyatik ameliyatı ile sinirlere baskı yapm]]> Kalçada Siyatik Ağrısı https://www.siyatik.gen.tr/kalcada-siyatik-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 00:36:32 +0000 Kalçada siyatik ağrısı: Kalçada siyatik ağrısı bir çok nedenle kişide oluşabilir.Bel bölgesinde 5 tane kemik vardır. Bu kemiklerin altında kuyruk sokumu kemiği vardır. En sonda bulunan 5. kemik ile kuyruk kemiği arasından ge Kalçada siyatik ağrısı: Kalçada siyatik ağrısı bir çok nedenle kişide oluşabilir.Bel bölgesinde 5 tane kemik vardır. Bu kemiklerin altında kuyruk sokumu kemiği vardır. En sonda bulunan 5. kemik ile kuyruk kemiği arasından geçen ve kalçanın orta noktasında topuğa kadar inen sinire siyatik sinir denmektedir. Kalçada siyatik ağrısı hem kadınlarda hem kadınlarda görülebilir. Siyatik kelimesi ilk defa 1452 yılında kullanılmıştır. Siyatik, vücutta bulunan bir sinir adıdır. Vücutta bulunan belkide en kalın ve en büyük sinir olan siyatik siniri belden başlayıp ayak parmak uçlarına kadar uzamaktadır. Siyatik siniri leğen kemiğinden başlayarak kalça içinden geçer ve bacağın arka tarafından ilerler. Diz arkalarına geldiğinde çatallanarak diz altı baldır bölgesine yayılmaktadır. Kalçada siyatik ağrısı, siyatik sinir ağrısından kaynaklanıyor ise bütünlük gösteren bir ağrı kişide hissedilir. Kalçada siyatik sinir ağrısı lokal bir ağrı değildir. Kalçada siyatik sinir ağrısı çoğu zaman sinir baskılanmasından, kalçadan yapılan hatalı iğnelerden, kalçanın yada bel üzerine düşmelerden yada geçirilen çeşitli kazalardan oluşmaktadır. Kişi kalçada ağrı oluşmasının henüz ilk evresinde ise sadece ağrı hissediyorsa ve kaslarda güçsüzlük oluşmamışsa ilaçlarla tedavi edilebilir. Kalçada siyatik ağrısı kalçadaki diğer ağrılarla karıştırılabilir. Özellikle belden kalçaya doğru ağrıya sebep olan bel kaymaları, doğuştan var olan belde bulunan eğrilikler, bel fıtığı gibi rahatsızlıklar siyatik kalça ağrısı ile karıştırılabilir. Bu hastalıkların yanında kişide bulunan kalça kireçlenmesi yada kalça çevresinde bulunan tendinitlerde görülen sinir sıkışmaları da ağrı olarak siyatik sinir ağrısı ile benzerlik taşımaktadır. Kişi bu ağrıları birbirinden ayırmak için doktor muayenesinden geçmelidir.

Kalçada Siyatik Ağrısı
Kalçada siyatik ağrısı teşhisi için kişide olması gereken belirtiler:
 • Hastanın tarif ettiği ağrının türü teşhis için önem taşımaktadır.
 • Hastanın kalçadan topuğa kadar ağrı yaşaması
 • Kalça bölgesinde uyuşma ve karıncalanma belirtilerinin kişide bulunan ağrıya eşlik etmesi
 • Kalça ve bacak kaslarında güçsüzlük ve hissizlik
 • Aşil refleksinde azalmalar olması
 • Kalça ve bacak bölgesinde çekilmeler yaşanması
Kalçada siyatik ağrısı tedavisi:
 • B vitamini ilaçları
 • Doktorun kişiye uygun gördüğü ağrı kesiciler
 • Antienflamatuvar ilaçları
 • Fizik tedavi uygulaması
 • Kas gevşeticiler
 • Ultrason dalgaları
 • Kas gücünü artırıcı özel cihazlar
]]>
Siyatik Hastalığı https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-hastaligi.html Thu, 29 Nov 2018 19:01:11 +0000 Siyatik hastalığı: Siyatik hastalığı, genelde bacaklarda meydan gelebilmektedir. Siyatik vücudun en uzun siniri olup omuriliğin bel kısmından çıkıp bacaklara kadar uzanmaktadır. Bacakta ağrı, uyuşma,  ile belirti vermektedir. Siyatik hastalığı: Siyatik hastalığı, genelde bacaklarda meydan gelebilmektedir. Siyatik vücudun en uzun siniri olup omuriliğin bel kısmından çıkıp bacaklara kadar uzanmaktadır. Bacakta ağrı, uyuşma,  ile belirti vermektedir. Genelde bel fıtığının neticesinde oluşmaktadırlar. Bel fıtığı sonucu oluşan rahatsızlıklarda siyatik sinirleri fazlasıyla etkilenmektedir. Siyatik hastalığı siyatik sinirinin etkilenmesi ile oluşur. Ağrı ile belirti göstermektedir. Siyatik hastalığı bazı durumlarda ise kendini ağrı ile belli etmez geçici olabilir. Ayak düşmesi ile kendini göstermektedir. Siyatik bacakta bulunan en önemli sinirin adıdır. Siyatik hastalığın belirtileri arka bacak, arka kalca ve ayağa doğru yayılan ağrılardır. Siyatik hastalığının tanısı genelde hastanelerin fizik tedavi bölümünde koyulmaktadır. Ayrıca Röntgen,Tomografi, Mr da istenebilir. Çıkacak sonuçlara göre gerekli tedavi yöntemleri uygulanır.

Siyatik hastalığın nedenleri;
 • Bel fıtığı
 • Siyatik sinirine yakın iğne yapımı
 • Duruş bozuklukları
 • Sinirlerde oluşan tümörler
 • Sinir sıkışmaları
 • Sırt çantası taşımak veya tek taraflı ağır çanta taşımak.
 • Fazla kilolar
 • Siyatik sinirine uygulanan basınç
 • Bel kayması
 • Kireçlenme
 • Uzun süre ayakta kalmak
 • Omurga enfeksiyonları
 • Siyatik sinirinin çıkış yerinde oluşan hasarlar ve disk kaymaları
Siyatik hastalığı Tedavi yöntemleri: 
 • Dinlenme
 • Fizik tedavi
 • Spor
 • Sıcak,soğuk uygulamalar
 • B vitamini takviyesi ve kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler
 • Karın kaslarının güçlendirilmesi
Siyatik Hastalığı
Siyatik ağrıları dinlenme ile geçebilecek rahatsızlıklardır. Fakat dinlenme ile geçmiyorsa nedeninin araştırılması gerekmektedir. Siyatik ağrıları yaşam kalitemizi oldukça olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Bu ağrılara eslik eden makat ağrısı ve İshal görülürse acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.
]]>
Siyatik Sinir Anatomisi https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir-anatomisi.html Fri, 30 Nov 2018 07:36:59 +0000 Siyatik Sinir Anatomisi; Vücudumuzdaki en uzun sinir olan siyatik siniri, leğen kemiğinden başlayarak kalça bölgesinden geçer ve her iki bacağa uzanır. Dizlere geldiğin de peroneal ve tibyal sinirleri olarak ikiye ayrılır. Siya Siyatik Sinir Anatomisi; Vücudumuzdaki en uzun sinir olan siyatik siniri, leğen kemiğinden başlayarak kalça bölgesinden geçer ve her iki bacağa uzanır. Dizlere geldiğin de peroneal ve tibyal sinirleri olarak ikiye ayrılır. Siyatik sinirini bacağın alt kısmında bulunan kasları kontrol eder baldırların, bacakların ve ayakların hissetme yetisini sağlar. Siyatik terimi ise bu sinirin bulunduğu güzergahın, sırttan baldıra ve bacağa kadar olan ya da yayılan ağrıyı ifade eder.

Rahatsızlık hafif olduğu gibi, şiddetli olan rahatsızlık elden ayaktan düşürücü de olabiliyor ve uyuşma, karıncalanma ya da kas zayıflığı gibi rahatsızlıklar eşlik edebilir. Siyatik, kendi başına bir hastalık olmaktan çok, belde disk fıtığı gibi, sinirler üzerinde ki baskı nedeniyle oluşan başka bir sorunun belirtileridir.

Siyatik Ağrısı; 

Siyatik siniri geçtiği yer boyunca yayılan ağrılarla kendini gösteren bir ağrı durumudur. Bu ağrı iki türlüdür, Biri ara ara gelen ve şiddetli olan ağrı, diğeriyse az şiddetli ve devamlı olan ağrıdır. Ağrı siyatik siniri boyunca, popodan topuğa kadar uzanır. Siyatik sinir uzantısı topuğa doğru uzanırken, ancak bazı noktalarına parmakla basılınca ağrılı olduğu fark edilir. Bu noktalarda sinir üzerine yapılan baskıyla uyandırılan ağrının sinir boyunca yukarı, bazen de aşağı yayılması karakteristiktir.  Bacağın üst arka kısmı, bacağın arka dış tarafı ve siyatik sinirinin uzantısı boyunca yayılan ağrıya siyatik denmektedir. Ağrı, bazen yavaş yavaş ilerler. Bazen de aniden bastırır. Hatta bireyin hareketleri kısıtlanabilmektedir. Şöyle ki Oturma, kalkma, uzanma hareketleri zorlukla yapılır. Bel kemiğinin aşağı kısmın hassaslığından. Ağrılar öksürürken, yürürken ve gerinirken daha da artabilmektedir.

Siyatik Sinir Anatomisi
Siyatik Nedeni; 

Omurganın alt bölümünün iltihaplanmış ya da zedelenmiş olması, omurlar arasında kıkırdak disklerin yerinden oynaması siyatik ağrıların sebebi olarak gösterilmekte. Birde sinirin gerilmesi ya da sıkışması esasına dayanan belirtiler de, hastalığın tanınmasında önem arz eder.  Hasta sırtüstü yatarken gerilmiş halde bulunan bacak yavaş bir şekilde santim santim yukarı kaldırılır ve bu sırada uyluğun arka yüzünde bacağa, hatta ayağa kadar yayılan çekici bir ağrı ortaya çıkması, siyatik rahatsızlığının tespitinde hastanın lehinedir. Bu durumda bacak ne kadar yukarı kaldırılırsa, ağrı da o derece şiddetlidir.  Siyatik sinirlerin kökteki hasarlarında, rahatsızlık olan bacağın kaldırılmasıyla sağlam olan bacakta da ağrı meydana getirebilmektedir. Siyatiğin ağrılarının meydana gelmesinde, omur disk fıtıkları başta olmak üzere, omurga kireçlenmesi, tümörler, omurga veremi, omurganın alt kısımlarında yerleşen doğuştan ya da sonradan olma değişiklikler (lumbalizasyon, sakralizasyon, spina bifida, kırıklar), bölgedeki organların ve leğen kemiklerinin hasar görmesi de bu rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

Bu bozukluklar siyatik sinirini herhangi bir yerinde, basınç altında bırakıp ya da gerilemesine yol açarak siyatik tablosuna yol açarlar.  Bunlar arasında en önemli ve en çok rastlanılanı bel fıtığı olarak da bilinen disk hernilerdir.  Ayrıca siyatik sinir damarlarıyla ilgili bozukluklar, şeker hastalığı, gut,  sıtma ve bazı tahriş edici ilaçların siyatik sinir çevresine şırınga edilmesi de genellikle şiddetli ve batıcı ağrılara yol açabildiği de olmakta dır Uzun süren vak'alarda bacakta hareket ve his bozuklukları, kaslarda erime görülmesi olasıdır.
]]>
Siyatik Bacak Ağrısı https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-bacak-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 16:21:11 +0000 Siyatik Bacak Ağrısı, Siyatik sinir ile dalları boyunca sırttan başlayarak aşağı kalça ve bacaklara doğru yayılan ağrı anlamına gelmektedir. Siyatikanın en büyük özelliği bel omurundan başlayarak aşağı kalça bölümü Siyatik Bacak Ağrısı, Siyatik sinir ile dalları boyunca sırttan başlayarak aşağı kalça ve bacaklara doğru yayılan ağrı anlamına gelmektedir. Siyatikanın en büyük özelliği bel omurundan başlayarak aşağı kalça bölümüne ve daha sonra bacaklara doğru yayılmasıdır. Siyatik bacak ağrısı bel fıtığı rahatsızlığının en büyük göstergelerinden birisidir. 

Siyatik Bacak Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır

1. Bol, bol dinlenin birkaç gün dinlenmeniz siyatik kaynaklı bacak ağrınızı hafifletir. Bunun ile birlikte uzun süreli yatak istirahati akıllıca değildir. Çünkü uzun süreli hareketsizlik semptom ve belirtilerin kötüye gitmesine sebep olur. 

2. Mutlaka doktorunuz ile fizik tedavi hakkında bilgi alın. Siyatik bacak ağrısının nedeni eğer bel fıtığından kaynaklanmakta ise fizik tedavi yöntemi oldukça etkili ve tesirli bir rahatlama sağlayabilir. Akut ağrı geliştikten sonra fizyoterapistiniz yada doktorunuz gelecekteki sakatlanma ve oluşabilecek hasarlı önleyebilmek için bir rehabilitasyon tedavi planı geliştirir. 

3. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler alın. Reçetesiz satılan ilaçlara örnek olarak, aspirin ve ibuprofen gibi steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlra yada asetaminofen ile tylenol gibi analjezik ilaçlar verebilir. Steroid olmayan ant-i enflamatuar ilaçlar yada NSAIDS şişlik ve ağrının her ikisini de azaltırken asetaminofen tabanlı olan ilaçlar yalnızca ağrı tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak kullanılan her iki ilaç çeşidi de siyatik bacak ağrısının giderilmesinde oldukça yarar sağlar. İlaçları prospektüsteki uyarı ve talimatlara uyarak kullanmalısınız. Eğer reçetesiz satılan ilaçlar kullanıyor iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. İlaçlar genellikle güvenilir olmalarına rağmen yine de bazı ilaçlar tıbbı olaylar ile kontrendike olabilir.

4. Sıcak ile soğuk paket uygulayın. Ağrı ilk hissedilmeye başlandığında günde bir kaç defa yirmişer dakikalık süreler ile ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulamak ağrı ile şişliği azaltır. Soğuk kompresden üç gün sonra da sıcak kompres ile devam edilmelidir. Buna ek olarak hiç bir zaman buzu direkt olarak cilde uygulamayın. Çünkü bu doku hasarına neden olur. Isıtma pedi ile sıcak paket uygulamaları ağrıyı hafifletmede yardımcı olur. Ancak inflamasyonu azaltmaz. Etkilenen kısma gerektiği kadar ısı uygulayın ve ısı pedini daima en düşük ısıda tutun.

5. Siyatik bacak ağrısını gidermek için doktorunuza kortikosteroid ilaç enjeksiyonu ile ilgili mutlaka danışın. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan kortikosteroidler tahriş olan bir sinir etrafında şişlik oluşumunu da engeller. Oldukça etkili olmasına rağmen yine de bu enjeksiyonları lokal irritasyona sebep olabilirler. İzin verilmekte olan enjeksiyon sayısı sınırlıdır. Bu sebepten dolayı doktorunuz ile bu tedavi yöntemi hakkında tartışın.

Siyatik Bacak AğrısıSiyatik Bacak Ağrısı İçin İpuçları Ve Uyarılar

Aşağıda belirtilen ipuçlarını uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Esnemeye çalışın. Hafif şekilde yapacağınız esneme egzersizleri sinir kökü basısını azaltır. Yani sinir sıkışmasını hafifletir. Bu sebepten dolayı ağrı gidericidirler. Esneme egzersizleri yapar iken zıplamaktan, eğilmekten ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Yapacağınız esneme pozisyonlarını en fazla yirmi saniye boyunca uygulayın.
 • Siyatik bacak ağrısına eğer uyuşma yada artan ağrı eşlik etmekte ise acilen tıbbi yardım almalısınız. Eğer böyle bir durum söz konusu ise doğru bir şekilde tedavi edilmezse kalıcı sinir hasarlarına yol açabilir. Sebep olabilecek disk kayması ve  disk yırtılması gibi ciddi bir sorun ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu gibi olası durumları engellemek için son derece dikkatli olmalısınız.
<]]> Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir-sikismasi-egzersizleri.html Sat, 01 Dec 2018 15:08:32 +0000 Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri, Vücudumuzun en uzun sinirlerinden biri olan siyatik sinir, bel omurları arasından çıkan sinirlerin birleşmesi ile oluşur, kasık bölgesinin içinden geçer ve kalça kasları arasından çık Siyatik Sinir Sıkışması Egzersizleri, Vücudumuzun en uzun sinirlerinden biri olan siyatik sinir, bel omurları arasından çıkan sinirlerin birleşmesi ile oluşur, kasık bölgesinin içinden geçer ve kalça kasları arasından çıkıp dizin arkasındaki diz çukuruna kadar uzanır. Siyatik sinir, dizin arka çukurunda iki büyük kısma ayrılır ve bacağın en ucunda bulunan parmaklara kadar ulaşır. Bacakta yer alan bütün kaslar ve ayak ve baldır kasların kasılmalarını, ayak üzeri ve altı baldırın arkası ile ilgili duyu bilgilenin beyine taşınmasını sağlar. Ayakta durma ve yürüme için oldukça büyük önem taşır. Bu sinirin yıpranması veya zarar görmesi durumunda siyatik sinir sıkışmaları ortaya çıkar ve siniri olumsuz olarak etkiler, ağrı, kramp ve uyuşma gibi birtakım şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Siyatik sinir sıkışması tedavisi, dinlenme ve yapılan bir takım egzersizlerle yapılabilir. Siyatik sinir sıkışması egzersizleri siyatik sinirin bacak, ayak, kalça ve sırt bölgesinde bulunan kasları çalıştırır. Yapılacak olan esneme ve germe hareketleri, siyatik sinirlerin harekete geçmesini ve alt sırtın esnekliğini artırır. Egzersizlere ilk başta hafif bir şekilde acı hissetmeden nazik hareketlerle başlanır ve yavaş yavaş uygulama daha da artırılır. Siyatik sinir sıkışmasında ortaya çıkan şikayetleri gidermek için bu egzersizlerin yapılması ihmal edilmemesi ve haftada en az dört gün yapılması önemlidir.

Siyatik Sinir Sıkışması EgzersizleriSiyatik sinir sıkışması egzersizleri;
 • Düz bir zeminin üzerine başınızın altına bir yastık koyarak sırt üstü uzandıktan sonra dizlerinizi bükün ayaklarınızı kalçanızın genişliğinde yere düz olarak tutun ve bu şekilde vücudunuzun üst kısmını rahatlatın. Daha sonra elleriniz ile her iki dizinizi tutarak dizlerinizi yukarı doğru kaldırın ve göğsünüze doğru getirin. Yarım nefes alıp yarım dakika kadar bu konumda kalın. Bu germe hareketini her iki bacağınız için 3 defa uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Düz bir zemin üzerine yine başımızın altına yastık koyarak sırt üstü yatın ayaklarınızı yere sabit bir şekilde tutarak yine vücudunuzun üst kısmını rahatlatın. Daha sonra iki elinizle dizinizi aşağı doğru tutun ve bir dizinizi göğüs bölgesine yukarı doğru kıvırın. Ardından vücudunuzun üst bölgesinde doğru ayağınızı yavaş bir şekilde getirin ve dizinizi düzeltin. Derin nefes alıp vererek 30 saniye kadar bu pozisyonda kalın ve aynı uygulamayı diğer dizinin içinde 3 defa yaptıktan sonra diz çökerek başlangıç pozisyonuna geri dönün.Bu germe hareketi esnasında karıncalanma, uyuşma veya ağrı gibi bir his duyduğunuz takdirde bu hareketi hemen sonlandırın.
 • Bir minderin üzerinde sırt üstü yatılı konumdayken dizlerinizi bükerek ayaklarınızı kalçalarınıza doğru yaklaştırın. Kollarınızı her iki yana açarak ayaklarınıza paralel olarak tutun. Göbeğinizi içe doğru çekip alt karın kaslarınızı sıkın ve sırtı düzleştirmek amacıyla sırtınızı yere doğru indirin. Bu esnada kalçalar veya bacak kaslarını kullanmamaya özen gösterin. Bu pozisyonda 5 saniye kadar durduktan sonra, bu egzersizi 5-10 defa tekrarlayıp başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Sırt üstü yere uzanmış konumdayken ayaklarınızı kalçalarınıza doğru getirerek dizlerinizi bükün. Kollarınızı birbirine geçirerek göğsünüzün üzerinde tutun. Daha sonra üst karın kaslarını kullanıp gövdenizi yerden hafif yukarı doğru kaldırın. Baş ve boyun bölgenizi yükseltmeden yalnızca 15 derece kadar göğüs bölgenizi yükseltin ve gövdenizi 5 saniye kadar bu pozisyonda tutup yavaşça indirin. Bu egzersizi 5-10 defa tekrarladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Yüzme havuzunun içerisinde yapılacak olan bu harekette, ellerinizi havuzun kenarlarından tutarak duvara yakın bir şekilde durun. Daha sonra yavaş bir şekilde ayaklarınızın birini öne doğru kaldırarak düz tutun ve tekrar ayaklarınızı yavaşça aşağı doğru indirin. Bu hareketi d]]> Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-agrisi-nasil-gecer.html Sat, 01 Dec 2018 16:29:31 +0000 Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer, Siyatik bel kemiği ile bacak kemiği arasında kadar uzanan bölgede yer alan sinirlerin sıkışması neticesinde meydana gelen ağrıya verilen addır. Bu rahatsızlık hastanın yürümesini olumsuz b Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer, Siyatik bel kemiği ile bacak kemiği arasında kadar uzanan bölgede yer alan sinirlerin sıkışması neticesinde meydana gelen ağrıya verilen addır. Bu rahatsızlık hastanın yürümesini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunun ile birlikte hasta bu problemden ötürü ağır sancılar çekebilir. Bu rahatsızlık beraberinde hastanın belinde de sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Örneğin sırtın siyatik rahatsızlığından kaynaklanan sancılardan ötürü yatma (uyumak) konusunda sıkıntı çekmesi muhtemeldir. Bunun ile birlikte siyatik ağrısı bel kısmında bir takım hasarlara sebep olması sebebi ile bireyin dik durması engellemektedir. Bu durum beraberinde hastanın vücut yapısını ve dengesini bozmaktadır. Tüm bu rahatsızlıkları önlemek adına siyatik ağrısı nasıl geçer konusunu iyi bilmemiz gerekmektedir. Bu makalemizde sizlere siyatik ağrısı nasıl geçer bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

  Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer

  Siyatik ağrısı bulunan kimselerin neler yapması gerektiğini çok iyi bilmesi, bu rahatsızlığı yaşamaları halinde nasıl davranmalarını araştırmaları gerekir. Bu makalemizde sizlere siyatik ağrısı nasıl geçer, bu rahatsızlıktan nasıl kurtulabiliriz bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle şu husus kesinlikle unutulmamalıdır. Bu rahatsızlığı yaşayan bireylerin herhangi bir ağrı, sızı ya da sancı hissetmeleri halinde neler yapması gerektiğini bilmesi şarttır. Yanlış bir davranışın çok büyük zararlara sebebiyet vereceği unutulmamalıdır. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığı yaşayan hastaların yapması gereken ilk şey uzman bir hekime başvurmaları olacaktır. Aksi halde bu hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemek birçok rahatsızlığa da davetiye çıkarabilir.

  Erken Tanının Önemi

  Siyatik hastaları özel bir muayeden geçmeleri şarttır. Zira bu sorun hastanın tüm vücudunda olumsuz sonuçların yaşanması neden olmaktadır. Özellikle bu tür rahatsızlıkları yaşamamak adına erken tanının konması oldukça önemlidir. Siyatik ağrısı nasıl geçer sorunun cevabını araştıran hastaların erken tanı sayesinde hayatının kurtulması durumu söz konusudur. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığın yaşanması halinde ihmal etmeden doktora görünmemiz gerekir.

  Siyatik Ağrısına Karşı Alınacak Önlemler

  Bu rahatsızlığın yaşanması ile birlikte doktor tavsiyelerini uygulamak şarttır. Özellikle doktorun önermiş olduğu ilaçları aksatmadan kullanmak gerekmektedir. Bunun ile birlikte olumsuz herhangi bir durum yaşanması halinde mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekir. Doktorun tavsiye etmiş olduğu önerileri dikkate almak sağlığınız açısından oldukça önemli bir husustur. Siyatik ağrısı nasıl geçer sorusuna karşı alınabilecek en temel önlem budur.

  Egzersizlerin Önemi

  Siyatik ağrısı nasıl geçer sorunsalına karşılık alınabilecek bir diğer yöntem ise bir takım egzersizlerin yapılmasıdır. Ancak bu egzersizlerin hangileri olduğu, ne kadar süre ile yapılacağı ve ne zamana kadar devam edeceği konusunda detaylı bilginin alınması gerekir. Bunun için de bu alanda görevli olan uzman hekimlere başvurmak gerekir. Siyatik ağrısına karşı fizik tedavi alanında uzman bir hekimin denetimi oldukça önemlidir. Ancak bu alanda uzman hekimlerin önermiş olduğu egzersizleri yerine getirmek gerekir. Aksi halde ters bir hareket yaparak sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

  Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer

  Dengeli beslenmek

  Siyatik ağrısı nasıl geçer sorusuna karşı düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Bunun ile birlikte sağlımıza zarar veren maddelerden de (sigara, uyuşturucu, alkol gibi) uzak durmak oldukça önemli bir husustur. Ancak bu sayede bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Kişinin sağlığına dikkat etmesi şarttır.

  ]]>
  Siyatik İlaçları https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-ilaclari.html Sun, 02 Dec 2018 13:24:24 +0000 Siyatik İlaçları, Siyatik ilaçlarından bahsetmeden önce kısaca siyatik hastalığının ne olduğundan bahsetmeliyiz. Siyatik hastalığı, bel kemiğimizin alt bölgelerinden bacaklarımızın arka yüzleri boyunca bulunan Siyatik İlaçları, Siyatik ilaçlarından bahsetmeden önce kısaca siyatik hastalığının ne olduğundan bahsetmeliyiz. Siyatik hastalığı, bel kemiğimizin alt bölgelerinden bacaklarımızın arka yüzleri boyunca bulunan sinirlere siyatik adı verilir. Bu bölgelerde sinirlerden dolayı meydana gelen hastalıklar (siyatik tahriş, siyatik sinirlerin sıkışması gibi) da Siyatik Hastalığı olarak adlandırılır. Siyatik hastalığından dolayı ağrılar genellikle alt sırt uyluk veya arka bacağın aşağısına kadar olan bölgelerde meydana gelir. 
 • Yanma
 • Ayakta durmakta zorluk çekme
 • Bacağın aşağısına doğru karıncalanma
 • Güçsüzlük
 • Otururken uyuşma gibi etkiler de Siyatik hastalığından dolayı meydana gelebilmektedir.
Siyatik Hastalıkları İçin Kullanılan Siyatik İlaçları

Siyatik hastalığı olan hastalara öncelikle öz-bakım adı verilen bir takım tedaviler uygulanır. Genellikle çoğu hasta da bu öz-bakım tedavilerine yanıt verirler ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi alt sırt uyluk veya arka bacağın arkasında meydana gelen ağrılar sona erer. Siyatik damarlarının sıkışması gibi durumlarında ise bu öz-bakım tedavileri olumlu yanıt vermez aşağıda da sayacağımız olan birtakım reçeteli ilaçların kullanılması istenir. Reçeteli ilaç ve ameliyat gibi tedavilerden bahsettikten sonra öz-bakım tedavilerini de bu konunun alt başlığında vereceğiz.

Siyatik İlaçlarıSiyatik İlaçları nelerdir
 • Kas gevşeticiler
 • Sakinleştiriciler (narkotik)
 • Anti-enflamatuarlar
 • Trisiklik antidepresanlar
 • Fizik tedavi
 • Anti-nöbet ilaçlar
 • Rantudil Retard (Asemetazin): Asemetazin, 10 kapsülden oluşan, ödem giderici bir ilaçtır. Beyin ve sinir cerrahları veya ortopedistler siyatik ağrıları için genellikle bu ilacı hastalarına tavsiye ederler. 
Hastanın kısa süreli veya hızlı başlayan (akut) ağrıları geçtiği taktirde hekim veya fizyoterapist, bu ağrılardan sonra meydana gelebilecek yaralanmaları önlemek amacıyla rehabilitasyon programı hazırlatıp buna uymanızı isteyebilir. Hazırlanan bu rehabilitasyon programının amacı genellikle;
 • Vücuda esneklik kazandırılması
 • Sırt kasların güçlendirilmesi ve desteklenmesi
 • Duruşun düzelmesi gibi egzersizlerden oluşur.
Steroid Enjeksiyonlar: Siyatik ilaçların bir diğeri de steroid enjeksiyonlarıdır. Rahatsızlığın bulunduğu siyatik sinirinin sinir kökü çevresindeki bölgeye bir kortikosteroid ilacının enjeksiyonlanmasını tavsiye edebilir. Kortikosteroid adlı bu enjeksiyon tahriş olan siyatik sinirinin etrafında bulunan inflamasyonu baskılar ve ağrıyı azaltır. Birkaç ay içerisinde etkisini gösterse de çok sık steroid enjeksiyon yapıldığı taktirde ciddi sorunlara yol açabildiği için sınırlı sayıda steroid enjeksiyon tedavisi uygulanır.
]]>
Siyatik Ağrısı Egzersizleri https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-agrisi-egzersizleri.html Mon, 03 Dec 2018 12:29:37 +0000 Siyatik Ağrı Egzersizleri, kalçadan topuğa kadar uzanan en büyük sinir olan siyatik sinir, kişinin hareketlerini sınırlandırır. Genellikle kalça, bel ve bacakta çok şiddetli ağrılara sebep olarak kişinin günlük yaşamını d Siyatik Ağrı Egzersizleri, kalçadan topuğa kadar uzanan en büyük sinir olan siyatik sinir, kişinin hareketlerini sınırlandırır. Genellikle kalça, bel ve bacakta çok şiddetli ağrılara sebep olarak kişinin günlük yaşamını da olumsuz şekilde etkiler. Sinirlerin sıkışması nedeniyle ortaya çıkan bu problem genellikle tıbbi yöntemler ile tedavi edilir. Ancak bu tedavinin yanında kişi siyatik ağrı egzersizlerini gerçekleştirerek tedavinin daha hızlı gelişmesini sağlayabilir. Özellikle siyatik ağrıların kişide oluşturduğu kas güçsüzlüğü egzersizler ile ortada kaldırılabilir. Kasların zayıflaması da maalesef kişide siyatik felç oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle bu egzersizler oldukça hayati öneme sahiptir. Ayrıca siyatik ağrı egzersizleri kesinlikle doktora danışarak 
yapılmalıdır. Ağrıyı dindirmek için en az haftada 4 gün bu egzersizleri ihmal etmeyin. 

Siyatik Ağrısı EgzersizleriSiyatik ağrı egzersizleri
 • Kalça eğme egzersizi: Yere doğru sırt üstü uzanarak yatın. Dizleri büküp ayakları kalçaya yaklaştırın. Kollar ayaklara paralel şekilde olmalıdır. Göbek içeri doğru çekilerek sırt geriye bir hareket ile getirilir. Bu pozisyonda kalça ve bacaklar kullanılmamalıdır. 5 saniye kadar durulur ve 10 kez tekrarlayın.
 • Gövde kıvırma egzersizi: Sırt üstü uzanarak ayaklarınızı bükün. Kolları göğüs üzerinden bağlayın. Üst karın kaslarını kaldırarak gövdeyi yukarı kaldırın. 15 derece kadar göğsü yukarı kaldırın. 5 saniye tutarak zemine indirin. 
 • Su altında bacak kaldırma egzersizi: Bu hareket bir yüzme havuzunda gerçekleştirilebilir. Sırtınızı duvara yaslayarak ayağınızı yukarı kaldırın ve 5 saniye sonra indirin. Bu hareketi 10 kez yapın. 
 • Egzersiz topları ile mekik çekme: Bir egzersiz topunu alın ve üzerine kollar düz bir şekilde oturun. Kalça esnetme hareketi ile ayak parmaklarınız yere değecek şekilde yaslanın. 5 saniye durarak geriye doğru hareket edin. 
 • Göğüs, bacak, diz germe egzersizi: Bir minder üzerine sırt üstü yatın ve başın altına bir yastık alınarak dizler bükülür. Ayaklar kalça genişliğinde düz tutulur. Vücudun üst kısmı çeneye hafif sıkılmış şekilde durulur. Yukarı kaldırılan dizlerin biri göğse doğru getirilir. İki el ile dizler tutulur. Derin nefes alarak bu yöntemi 5 kez tekrarlayın. Bu hareket siyatik sinir egzersizleri içerisinde en faydalı olan egzersizlerden biridir. 
 • Siyatik sinir ve kas germe egzersizi: Yine sırt üstü yatılarak başın altına bir yastık konulur. Ayaklar kalça genişliğinde iken gövdenin üst kısmı çene arasına sıkışmış bir şekle getirilir. Dizlerin biri göğüs bölgesine kıvrılır ve eller ile tutulur. Daha sonra vücudun üst kısmı ayak getirilir ve yavaş yavaş düzeltilir. 30 saniye kadar durun ve bacağını ilk şekle getirin. Daha sonra diğer bacak ile yapılır. Ancak bu hareket zor olduğundan bacakta uyuşma ve karıncalanma görülebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hareketi hemen bırakın ve zorlanmayın. 
]]>
Siyatik https://www.siyatik.gen.tr/siyatik.html Mon, 03 Dec 2018 21:27:30 +0000 Siyatik, İnsan vücudunda bel kemiğinin alt kısımlarından bacak arka yüzleri bölümlerine uzanan siyatik sinirlerin olduğu bölgelerde oluşan ağrılara siyatik hastalığı denir. Bu bölgelerdeki ağrılar çoğu Siyatik, İnsan vücudunda bel kemiğinin alt kısımlarından bacak arka yüzleri bölümlerine uzanan siyatik sinirlerin olduğu bölgelerde oluşan ağrılara siyatik hastalığı denir. Bu bölgelerdeki ağrılar çoğunlukla yavaş başlar ve zaman ilerledikçe çoğalır. Bazı durumlarda bir anda şiddetli bir şekilde ortaya çıkar ve yavaş yavaş azalır. Öksürme, hapşırma ve ani hareketler gibi durumlarda siyatik ağrılarının şiddeti çoğalır. Siyatik hastalığının nedenii olarak omurgada ortaya çıkan problemler gösterilir. Omurga üzerindeki kıkırdak doku zarar gördüğünde disk denilen yapılar yerlerinden çıkar ve diz kapağında iltihap oluşturarak siyatik ağrısına sebep olur.

SiyatikSiyatik Ağrısı,

Siyatik ağrısı şikayeti olan hastaların öncelikle bel bölgelerini ve bacaklarını yormamaları ve sık sık dinlendirmeleri çok önemlidir. Ayrıca doğumlarda ve spor kazalarında meydana gelen bir takım ağrılar siyatik ağrılarına benzeyebilir ve bu tür ağrıların siyatik ağrıları ile karıştırılmaması gerekir. Ağrılar bacaklardan yukarı doğru çıkıp bel bölgesine kadar ulaşmışsa en şiddetli haline gelmiş demektir. Siyatik şikayeti olan hastaların fazla çalışması ve yük kaldırması ağrıyı daha da arttır. Yan dönerek yatmak ve  bacağın ağırlığını başka yöne vermek ağrıyı hafifletebilir ancak kalıcı bir çözüm olmayacaktır.

Teşhisi koyulan hastanın iyileşme sürecinin en önemli kısmını fizik tedavi dönemi oluşturmaktadır. Fizik tedavi ile birlikte dinlenme sürelerini uzatmak, yorucu hareketlerden kaçınmak ve ağrıyı durdurmaya yarayan bir takım ilaçlar kullanmak  da tedaviye katkı sağlayacaktır. Genellikle masaj, hidroterapi ve ışınsal terapi  fizik tedavide en çok kullanılan yöntemler arasındadır.

Hastaların bazıları hekime bel fıtığı şikayeti ile gelmektedir. Elbette sorunun siyatik sinirlerden kaynaklandığını hekimler kolayca anlayabilmektedir. ağrı şikayeti olan hasta düz bir zeminin üzerine sırt üstü yatırılır ardından bacağını kaldırması istenir. Hasta  bacağını yukarı kaldırırken bacağın arka yüzünde rahatsız edecek şekilde bir ağrı hissediyorsa kolayca siyatik teşhisi konulur.

Omurga bölgesinde ortaya çıkan sorunlarla birlikte siyatik ağrıların bir çok farklı sebepleri de vardır. Yapılan araştırmalara göre doğumdan sonra meydana gelen sorunların, iç organ rahatsızlıklarının, omurda tümörünün, kullanılan sinir ilaçlarının, yanlış kırık çıkık düzeltme yöntemlerinin, bel fıtığının ve  şeker hastalığının neden olduğu görülmüştür.

Ayrıca siyatik tedavisi için, sıcak banyolar ve kaplıca suları önerilmektedir. Doktor kontrolünde hastalığın tam sebebinin bulunup tedaviye ondan sonra başlamak,  gerekli olan bir kısım ilaçların kullanılması ya da kullanılan bazı ilaçların kesilerek, kasların güçlendirilmesi   ve iyi bir dinlenme tedavi için en uygun yöntemler arasındadır. Hekimler siyatik ağrılarının tedavisinde hastaların günde 3 defa yorulana dek mekik çekmelerini ve bel kaslarını güçlendirmelerini tavsiye etmektedir.
]]>
Siyatik Sinir Ağrısı https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 16:25:48 +0000 Siyatik sinir ağrısı, Siyatik bir sinir adıdır. Siyatik adındaki sinirin geçtiği bölgelerde ağrı oluşması ve hissedilmesine siyatik ağrısı denmektedir. Siyatik adındaki sinir leğen kemiğinden başlayıp, kalça kemiğinin i Siyatik sinir ağrısı, Siyatik bir sinir adıdır. Siyatik adındaki sinirin geçtiği bölgelerde ağrı oluşması ve hissedilmesine siyatik ağrısı denmektedir. Siyatik adındaki sinir leğen kemiğinden başlayıp, kalça kemiğinin içinden geçerek iki bacağın arka tarafı boyunca dizlere kadar iner. Dize inen siyatik siniri dizde çatallara ayrılarak diz altındaki baldır kısmına yayılır. Siyatik adındaki sinir vücutta bulunan en büyük sinirlerden biridir. Siyatik sinirinde oluşan ağrı lokal bir ağrı değildir. Siyatik sinirinde ağrı oluşması kişinin bütün olarak ağrı yaşamasına sebep olmaktadır. Siyatik sinir ağrısı kişide bazen hafif seyirde gözlemlenirken bazı durumlarda ise şiddetlidir. Öyle ki kişi bazen yürümekte zorluk çekebilir. Siyatik sinir ağrısı, ciddi ve dikkat gerektiren bir durumdur. Siyatik sinir ağrısı çoğu zaman bel fıtığı ve bel kayması yaşayan kişilerde kendini daha belirgin hissettirmektedir. Bunun yanı sıra kişide bulunan çeşitli hastalıklarda siyatik sinir ağrısını oluşturabilir. 

Siyatik sinir ağrı yaşadığını kişi kendince uygulayacağı bir kaç hareketle anlayabilir. Siyatik sinir yaşadığını düşünen kişi düz bir yere yatar pozisyonda yatmalıdır. Kişi ayağını kaldırırken dizlerini kırmadan kaldırmalıdır. Ayağını yatar pozisyonda iken bacaklar kırılmadan kaldırıldığında ağrı hissediliyorsa ve oluşan ağrı ayağı yukarı kaldırdıkça artıyorsa siyatik ağrısı yaşanıyor demektir. Bacakta veya vücudun alt kısmında böyle bir ağrı yaşanıyorsa ağrının siyatik sinir ağrısından mı yoksa spor yapmamaktan kaynaklanan kondisyon ağrılarından mı kaynaklandığını kontrol etmelisiniz. Kondisyon ağrıları vücut durur halde iken ağrı yapmaz ve genellikle hareket anında kendini gösterir. Kondisyon ağrısı bacakları zorlama sonrasında oluşan en fazla 2-3 gün süren ağrılardır. Siyatik sinir ağrısı vücudun içinde hissedilen ve tedavi olunmadığı takdirde 2-3 günden çok daha fazla ağrılara sebep olan bir ağrı çeşididir. Kişi böyle bir ağrıya rastladığında teşhis için doktora başvurmalıdır. Öncelikle hastanelerde fizik tedavi biriminde muayene olabilirsiniz.

Siyatik Sinir AğrısıSiyatik sinir ağrısı nedenleri:
 • Siyatik sinir ağrımasına kişi vücudunda bulunan sinirlerin baskılanması sebep olmaktadır.
 • Sinirlerin zarar görmesi de siyatik sinirleri olumsuz yönde etkiler ve ağrı oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Sinirlerin yıpranması durumu yine siyatik sinir ağrısının kişide var olmasına neden olmaktadır.
 • Kişinin vücudunda, omurların sinir sıkıştırmaları yaşaması kişide siyatik sinir ağrısına neden olmaktadır.
 • Şeker hastalığı bulunan kişilerde siyatik sinir olumsuz etkilenir ve kişide ağrı oluşumuna neden olur
 • Omurga hastalıklarının etkileri siyatik sinir ağrılarının var oluşunun sebepleri arasındadır.
 • İltihaplanan bölgelerin siyatik sinirini etkilemesi
 • Kişide oluşan disk kaymalarının siniri sıkıştırması
 • Skolyozlar kişi vücudunda siyatik ağrılar yaşanmasına sebeptir.
 • Kişide doğuştan var olan kemik bozuklukları
 • Kişinin geçirdiği travmalar siyatik sinir ağrıması sebebidir
 • Kişide yanlış iğne kullanımı
Siyatik belirtileri:
 • Kramplar ve vücutta oluşan sertleşmeler
 • Kalçada var olmaya başlayan uyuşmalar
 • Bel bölgesinden topuğa kadar ağrı yayılması
 • Kalça ve baldırlarında ağrılar hissedilmesi
 • Kişi otururken ayakta iken veya yürürken üst bacak bölgesinde duyulan sürekli ağrı
 • Aynı pozisyonda kalınca yada aynı işi yapınca tüm bacak boyunda duyulan ağrılar
 • Ağrılı bacak siyatikte genelde dışa dönük durmaktadır.
Siyatik sinir ağrısı tedavisi:
 • Temel tedavi kişi için istirahat ve dinlenmektir.
 • Kişinin vücuduna B1 ve B2 vitamini takviyesi yapılır.
 • Akapunktur tedavisi alternatif olarak kişiye katkı sağlamaktadır.
 • AHT therapy yöntemi
 • Epidura]]> Siyatik Sinir https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir.html Wed, 05 Dec 2018 13:07:58 +0000 Siyatik sinir, Siyatik siniri leğen kemiğinden başlamaktadır. Daha sonra kalça içinden geçerek iki bacağın arka tarafı boyunca dizlere kadar inmektedir. Dizlerin arka tarafında siyatik siniri ayrılmalara uğrayarak diz altındaki Siyatik sinir, Siyatik siniri leğen kemiğinden başlamaktadır. Daha sonra kalça içinden geçerek iki bacağın arka tarafı boyunca dizlere kadar inmektedir. Dizlerin arka tarafında siyatik siniri ayrılmalara uğrayarak diz altındaki baldır kısmına yayılır. Siyatik siniri vücuttaki en kalın ve en büyük sinirdir. Siyatik sinir ağrısı lokal bir ağrı değildir. Ağrı vücutta kendini gösterdiğinde bütün olarak ağrıma siyatik sinirde gözlemlenir. Siyatik sinir ağrısını diğer ağrılardan ayırmak için bir kaç test yapabilirsiniz. Siyatik sinir ağrısını anlamak için düz bir pozisyonda yatıp dizlerinizi kırmadan bacağınızı yukarı doğru kaldırmalısınız. Ayağınızı yukarı doğru kaldırdıkça ağrı artıyorsa siyatik sinir ağrısı yaşıyorsunuz demektir. Siyatik ağrısı kimi zaman spor yapmayan kişilerde oluşan ağrılarla karıştırılmaktadır. Spor yapmayan kişilerin fazla yürümesi yada bacakları zorlaması kişide 1-2 günlük ağrılar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu ağrılar siyatik ağrılarıyla karıştırılmamalıdır. Çünkü spor yapmamaktan kaynaklanan ağrılar devamlılık göstermez fakat siyatik ağrılar devamlılık göstermektedir. Ağrılar sıklıkla kendini gösteriyorsa ve yürümenizi kısıtlar halde ise mutlaka doktora gidip muayene olmalısınız.

  Siyatik sinir ağrısı nedenleri
  • Omurlarda oluşan problemlerin siyatik sinirlerini sıkıştırması
  • Şeker hastalığı 
  • Omurga hastalıkları
  • İltihaplanan bölgelerin siyatik sinirleri etkilemesi
  • Bel fıtığı siyatik sinirlerinde ağrı oluşmasına sebep olmaktadır
  • Belde ve bel aşağısında olan herhangi bir bölümde oluşan disk kaymaları
  • Omurgada var olan eğrilikler
  • Omurgada kireçlenme oluşması
  • Omurgada oluşan tümörler
  • Kaza sonucu bel aşağısında oluşan travmalar ve kalıcı hasarlar
  • Kalçadan iğne yapımında siyatik sinirini etkileyen hatalar
  • Spor yaparken yada ağır kaldırırken dikkatsiz davranmak ve bel bölgesine hasar vermek
  • Kadınlarda zor doğumlarda siyatik sinirinin ağrımasına neden olmaktadır.
  • Kişinin geçirmiş olduğu trafik kazaları veya düşmeler 
  Siyatik SinirSiyatik sinirde hasar yada ağrı oluşması durumunda vücutta oluşan belirtiler:
  • Vücutta kalçadan topuğa kadar ağrı hissedilir
  • Siyatik sinirinde oluşan problemden dolayı oluşan karıncalanma hissi
  • Bacaklarda halsizlik ve kas güçsüzlüğü oluşması
  • Bacakta kramplar ve bacak damarlarında sertleşmeler oluşması
  • Kişinin kalça bölgesinde uyuşma ve hissizlik yaşanması
  • Vücudun belden aşağıdaki bölümünde gerinme, öksürme ve hapşırma durumlarında ağrı hissedilmesi
  • Üst bacakta devamlı olarak ağrı hissedilmesi
  Siyatik sinirini koruma: Siyatik sinirini korumak bazen elimizde olan bir durumdur. Kişinin günlük hayatında ve mesleğinde duruş bozukluğu olması siyatik sinirinde zamanla ağrılar oluşmasına neden olmaktadır. Dik bir duruş vücuda, sağlığa ve siyatik sinire fayda sağlayacaktır. Spor yaparak karın kaslarını güçlendirmek ve vücudu dinç tutmak kişide siyatik ağrıların yaşanmamasında etkili olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biride kişi ağır kaldırmaya çalışmamalıdır. Ağır kaldırmak siyatik sinir ağrısı dışında vücutta daha bir çok rahatsızlık oluşmasına neden olmaktadır. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak ta siyatik sinire zarar vermektedir fazla oturmak yada fazla ayakta kalmak belden aşağıda bulunan siyatik sinir ağrılarına neden olmaktadır.Yerden bir eşya almak istediğinizde belden eğilmek yerine dizler kırılarak alınmalıdır ve son olarak kadınlar yüksek topuklu ayakkabıları fazla tercih etmemelidir.

  Siyatik sinir tedavisi: Siyatik sinir ağrısının tedavisinin temelinde kişinin yatarak belli bir süre istirahat ve dinlenmesi fayda sağlayacaktır. İstirahat dışında kişinin siyatik sinir ağrısının durumuna göre akupunktur tedavisi de uygulanabilir. Akupunktur tedavisi k]]> Siyatik Egzersizleri https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-egzersizleri.html Wed, 05 Dec 2018 23:04:10 +0000 Siyatik egzersizleri, direk olarak siyatik ağrısı yaşayan insanlarda hemen hemen her gün yapmaları gereken bir eylemdir. Siyatik egzersizleri sayesinde birçok kişi bu ağrılarından ve siyatik problemlerinden kurtulmuştur. Birçok za Siyatik egzersizleri, direk olarak siyatik ağrısı yaşayan insanlarda hemen hemen her gün yapmaları gereken bir eylemdir. Siyatik egzersizleri sayesinde birçok kişi bu ağrılarından ve siyatik problemlerinden kurtulmuştur. Birçok zaman insanlarda siyatik ağrıları, kişinin yerinde duramamasına neden olacak derece şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Siyatik egzersizleri sayesinde insanlarda  kasların güçlenmesine ve bu şekilde olumlu etkiler alınmasına neden olacaktır. Bu nedenle birçok uzman tarafından siyatik egzersizlerinin yapılması önemle tavsiye edilmektedir. Bu egzersizler her gün yapılmalı ve aynı zamanda kesinlikle aksatılmamalıdır. Bu şekilde düzenli olarak yapılan egzersizler yaklaşık olarak 2 ay içerisinde yavaş yavaş etkilerini ortaya çıkaracaktır. Bu egzersizleri yaparken de son derece dikkatli olmalısınız. Çünkü yapmış olduğunuz en küçük hatalar bile kalıcı olarak rahatsızlıklar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle siyatik ağrısı için yapılan egzersizler sırasında dikkatli olmalısınız. Siyatik egzersizlerinin amacı, direk olarak sırt kaslarını ve beli destekleyen diğer kasların güçlendirilmesi ve bu şekilde omurgayı yeterince güçlü tutmaktır. Siyatik ağrılarının meydana gelmesine neden olan en önemli etkenlerden biri tabi ki kasların zayıflamasıdır. Yapılan siyatik egzersizleri, aynı zamanda omurga disklerinin de yerine gelmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. 

  Uyarı: Her ne olursa olsun kesinlikle siyatik egzersizleri yapılmadan önce kişinin doktoruna bu durum hakkında danışması gerekmektedir. Çünkü bu gibi egzersizlerin yanlış yapılması ya da insanlarda bulunan özel sağlık problemi direk olarak sorunlara neden olacaktır. Bunun için kesinlikle öncelikle doktorunuza danışın.

  1. Kalça eğme hareketi: Bu hareket için öncelikle temiz bir zemin üzerine yumuşak bir örtü serin. Daha sonra sırt üstü buraya uzanın. Dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı kalçalarınıza yaklaştırın. Kollar ise her iki yandan ayaklara paralel olarak tutulmalıdır.  Bu şekilde göbek içe çekilir ve alt karın kasları sıkılır. Bu sırada sırtınızı düzleştirmeye çalışın. Sırtınızı yere doğru indirin ve bu sırada kalçalarınızı  kullanın. Bu pozisyonda yaklaşık olarak beş saniye kadar bekledikten sonra kendinizi bırakabilirsiniz. Bu hareket günde en az 10 kez tekrarlanmalıdır. 

  Siyatik Egzersizleri2.Gövde kıvırma: Öncelikle yine sert bir zemine yumuşak bir örtü serin ve sırt üstü uzanın. Kalçalara doğru çekilen ayaklar ile dizler bükülür. Kollar ise birbiri ile göğsün üzerinden geçirilir. Daha sonra ise üst karın kaslarınızı kullanın ve gövde yerden biraz daha yukarı kaldırın. Baş ve boyun yükselmeden yaklaşık olarak 15 derece kadar sadece göğüs yükseltin. Gövde yaklaşık olarak 5 saniye kadar bu pozisyonda tutulur.  

  3. Su altında bacak kaldırma: Siyatik egzersizleri arasında bu egzersiz için öncelikle Yüzme havuzu içerisine girmeniz gerekmektedir. Havuza girdikten sonra yavaş bir şekilde ayaklarınızdan birini öne doğru kaldırın ve düz tutun. Bu süreçte dizinizi kalamamaya özen gösterin ve ayağınızı düz bir şekilde tutun. Daha sonra ayağınızı eski konumuna yavaş bir şekilde getirin. Her iki bacağa da aynı şeyi uygulayın. Günlük olarak en az 5 kez yapılmalıdır. 

  4. Egzersiz topları ile mekik: Adından da anlaşılabileceği gibi bu hareketi yapabilmeniz için öncelikle bir egzersiz topuna ihtiyacınız olacaktır.  Bu topu aldıktan sonra zemin üzerine kollar düz olarak ağırlık verilirken ayaklar da düz olarak topa oturulur. Ardından ise kalça esneme hareketi ile yere doğru ayak parmakları değecek şekilde arkaya yaslanılır. Yaklaşık olarak 5 saniye için bu konumda durulur. Bu şekilde yere topuklar getirilerek yavaşça oturulur. Bu egzersizleri 5 kez yapılmalıdır. 
  ]]>
  Lumbago Siyatik https://www.siyatik.gen.tr/lumbago-siyatik.html Thu, 06 Dec 2018 00:09:29 +0000 Lumbago siyatik, genellikle kaburga kemiği ile leğen kemiği arasındaki bölgede oluşan ağrılı hastalıktır. Günümüz şartları insanı harekete uzak hale getirdiğinden bu hastalığın görülme ihtimali de artmıştır. Hareketsi Lumbago siyatik, genellikle kaburga kemiği ile leğen kemiği arasındaki bölgede oluşan ağrılı hastalıktır. Günümüz şartları insanı harekete uzak hale getirdiğinden bu hastalığın görülme ihtimali de artmıştır. Hareketsiz kalan insanların kasları zayıflık gösterir ve kişi güçsüz kalabilir. Böylece kişinin bel kemiği de zayıflar. Bu da lumbago siyatik hastalığının oluşmasına neden olur.

  Lumbago siyatik nedenleri

  Omurgada veya bel kemiklerinde ortaya çıkan düzensizlikler bu hastalığa neden olmaktadır. Özellikle masa başa çalışma ortamı, yanlış bir pozisyonda uzun süre durmak ve ani dönüşler lumbago siyatik hastalığına neden olur. Ayrıca beldeki disklerin kayması da bu hastalığı tetiklemektedir. Bunların yanı sıra oluşan bedensel refleks, omurgayı korumaya çalışırken diğer yandan da bölgelere kan dolaşımını engeller ve lumbago siyatik hastalığına neden olur.

  Lumbago Siyatik
  Lumbago siyatik belirtileri
  • Bel omurunu kilitleyen ve sağrı kemiğini etkileyen ağrılar
  • Hastanın sürekli olarak öne eğik bir şekilde durması
  • Otururken ve kalkarken rahat olmaması
  • Bu hastalar yere eğildiğinde veya ağır bir yük taşıdığında geri doğrulamaz ve beli kilitlenir.

  Lumbago siyatik tedavisi

  Genellikle fiziki muayene ve hasta özgeçmişi dinlenerek tanı konulabilir. Gerek duyulursa MR, röntgen ve tomografi yöntemlerini de kullanılabilir. Burada önemli olan lumbago siyatik hastalığının neden oluştuğudur. Daha sonra doktor nasıl bir tedavi uygulayacağını belirler. Ancak erken müdahele çok önemlidir. Eğer erken tedavi edilmez ise felce neden olabilir. İlaç tedavisi, fiziksel tedavi ve cerrahi yöntemler tedavi seçenekleridir.

  Lumbago siyatik hastalığında alınacak önlemler
  • Ağır yükler kaldırmamaya dikkat edin. Eğer kaldırmanız gerekiyorsa dizlerinizi bükerek eğilmeyi öğrenmeniz gerekir. Böylece diğer kaslar kullanılarak belin yükü azaltılır.
  • Gündelik hayatta sürekli ayakta çalışmanız gerekiyorsa dik bir şekilde durmaya dikkat edin.
  • Hastalığın tekrar gelmemesi için egzersiz yapmaya özen gösterin.
  • Uyurken genellikle beliniz yüksek bir yerde kalacak şekilde uyumaya dikkat edin.
  ]]>
  Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 17:10:30 +0000 Siyatik ağrısına ne iyi gelir; tahriş ve siyatik sinirinde meydana gelen sıkışmanın sebep olduğu ağrıdır. Bu ağrı genellikle vücudun bir bölümünü etkileyen zayıflatıcı ve şiddetli özelliktedir. Ağrı en çok alt sırt Siyatik ağrısına ne iyi gelir; tahriş ve siyatik sinirinde meydana gelen sıkışmanın sebep olduğu ağrıdır. Bu ağrı genellikle vücudun bir bölümünü etkileyen zayıflatıcı ve şiddetli özelliktedir. Ağrı en çok alt sırt uyluk ve arka bacağın aşağısına doğru uzanmaktadır. Bunun yanında bacağın aşağısına doğru karıncalanma, yanma, ayakta durmakta zorluk çekme, otururken güçsüzlük ve uyuşma gibi belirtiler de etkilenen ayak parmağı ve bacaklarda görülmektedir.

  Siyatik ağrı genellikle fıtıklaşmış bir kaymadan kaynaklanmaktadır. Ayrıca siyatik, enfeksiyon, spinal stenoz, omurilik yaralanması, piriformis sendromu, istmik spondilolistezis gibi bazı sorunlara da sebep olmaktadır.

  Siyatik Ağrısına Ne İyi GelirSiyatik ağrılar için doğal tedavi yöntemleri:
  • Sıcak ve soğuk kompres: Bu uygulama ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Isı işlemi siyatik siniri sıkıştırarak gergin olan kasların rahatlamasını sağlayacaktır. Soğuk işlemi ise, sinir etrafında oluşan ağrıyı ve şişliği azaltmaktadır. Ayrıca sıcak kompres ile başlayıp soğuk kompresle bitirmek çözüm olabilir. 15-20 dakika ağrıyan bölgeye sıcak ya da soğuk kompres uygulayın. Bu uygulama bir kaç saatte bir yapılmalıdır. Eğer dolaşım sorunları varsa soğuk kompres uygulanmamalıdır.
  • Zerdeçal: Anti-inflamatuar özellikleri sebebiyle siyatik ağrıya iyi gelmektedir. Zerdeçalda, iltihabı ve sinir ağrısını azaltmaya yarayan kurkumin adlı bir bileşik bulunmaktadır. 1  fincan süte 1 çay kaşığı zerdeçal katın. Ayrıca küçük bir tarçın kabuğu da katabilirsiniz. Bu karışımı kaynatın. Tatlandırmak için biraz bal ekleyin ve iyileşme görene kadar günde bir veya iki defa bu karışımdan için. Diyabet, kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar veya safra taşı sorunu olanlar için zerdeçal uygun olmayabilir.
  • Beyaz söğüt kabuğu: Fenolik glikozitler ve anti-enflamatuar içermesi nedeniyle oldukça faydalıdır. Bir kaç hafta boyunca 120 ya da 240 mg. beyaz söğüt kabuğu ek takviye olarak kullanılabilir. Ancak kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
  • Çemen tohumları: Çemen tohumlarıyla hazırlanan lapa siyatik ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir. Ayrıca gut  ve romatoid artrit ağrılarını da yatıştırmaktadır. Bir avuç çemen tohumunu öğütün. Macun kıvamına gelmesi için biraz süt tozuyla kaynatın. Hazırlanan lapa ağrıyan bölgeye uygulanır. Yıkamadan önce bir kaç saat için açık bırakın. Günlük olarak bu işlemi uygulayın.
  • Kediotu: Özellikle kas spazmı nedeniyle oluşan siyatik ağrıların hafiflemesinde etkilidir. 1 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kediotu kökü ekleyin. 10 dakika boyunca kaynatın. Hazırlanan bu çay bir kaç hafta boyunca günde 2 veya 3 kez içebilirsiniz. Ancak kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
  • Kapsaisin krem: Doğal bir ağrı kesici kremdir. İçeriğinde acı biber maddesi barındırmaktadır. Bu kremden en az bir hafta boyunca günde en fazla 4 kez ağrıyan bölgeye uygulayın. Bu krem başlangıçta yanma hissine neden olacaktır. Bu nedenle kırık cilt üzerine bu kremi uygulamaktan kaçının.
  • Masaj: Dolaşımı ve hareket kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur. Sarı kantaron yağı ile ağrıyan bölgeye 2-3 defa masaj uygulayın. Başka bir seçenek olarak da 1 fincan susam yağı ve 3 yemek kaşığı hindistan cevizi tozunu karıştırın. Bu karışımı hafifçe ısıtın ve soğumaya bırakın. Hafif ılındığında ağrıyan bölgeye masaj olarak uygulayın. Bir kaç hafta boyunca günde 2 veya 3 kez uygulayın.
  • Egzersizler: Egzersiz, çekirdek kasları güçlendirerek etkili bir şekilde iyileşme sağlar. Diz sallama egzersizleri, diz-to-göğüs, backblock, siyatik hareketler ağrıları azaltmakta oldukça etkilir.
  • Spinal manipülasyon: Kayropraktik bakım, sırt ve boyun ağrıları için giderek yaygınlaşan doğal bir tedavi yoludur. Kayropraktik spinal manipülasyon inflamasyon ve siyatik ile ilgili diğer semptomları aynı zamanda sin]]> Siyatik Ağrısı https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-agrisi.html Fri, 07 Dec 2018 12:43:22 +0000 Siyatik Ağrısı, üst bacağın arka kısmında bulunan ve kalçanın orta noktasından topuğa doğru giden sinire siyatik adı verilir. Siyatik sinirin sıkışmasıyla meydan gelen ve hatayı uzun süren bacak ağrılarına neden olan has Siyatik Ağrısı, üst bacağın arka kısmında bulunan ve kalçanın orta noktasından topuğa doğru giden sinire siyatik adı verilir. Siyatik sinirin sıkışmasıyla meydan gelen ve hatayı uzun süren bacak ağrılarına neden olan hastalığa siyatik ağrısı denir. Genellikle ağrı sinsi bir şekilde gelir ve yavaş yavaş ilerler. Özellikle hareket ederken, öksürürken ağrılar daha çok kendini hissettirir. Genelde bacakta çekilmeler, kaça sıkışması ve kas güçsüzlüğü gibi problemleri de beraberinde getirir. Vücudumuzun en büyük siniri olan bu sinir sıkışması genelde tek başına belirmez. Bel fıtığı, disk kayması, omurga hastalıkları ve diz kapağı iltihaplanması ile birlikte görülmektedir. Halk arasında sinir romatizması adıyla bilinmektedir.  

   Siyatik ağrısının nedenleri
   • Sinirlerin sıkışması
   • Şeker hastalığı ve diğer omurga hastalıklarının etkisi
   • Disk kaymalarının sinir sıkışmasına neden olması 
   • Omurga eğrilikleri, omurga kireçlenmeleri, omurga tümörleri
   • Bel fıtıkları
   • Doğuştan meydana gelen kemik bozuklukları
   • Travmalar
   • Ağır sportif faaliyetler, ağır yük kaldıra ve güçlükle yapılan doğumlar
   Siyatik ağrısının belirtileri
   • Kalçanın orta kısmından topuğa kadar hissedilen ağrı
   • Bacakta karıncalanma, hissizlik, kas güçsüzlüğü
   • Kramp, sertleşme ve uyuşmalar
   • Gerinirken ve öksürürken ortaya çıkan ağrılar
   • Oturma pozisyonu değiştirilmeden bütün bacağın ağrısı
   Siyatik AğrısıSiyatik ağrısının teşhisi

   Hastanın öyküsü ve fiziki muayenesi genellikle siyatik ağrısının ile ilgili tanıyı elde etmeye yardımcı olur. Bunun dışında MR, tomografi ve röntgen de tanı için kullanılabilecek yöntemler arasındadır. Ayrıca sizde bu hastalığa sahip olup olmadığınızı kendiniz test edilebilirsiniz. Bunun için küçük bir egzersiz testi vardır. Düz yatarak ayağınızı kırmadan düz bir şekilde yukarı doğru kaldırın. Eğer ayağınız yukarıda iken ağrıyı hissediyorsanız büyük bir ihtimalle siyatik ağrısına sahip olabilirsiniz.

   Siyatik ağrısının tedavisi

   Eğer ağrılarınız daha yeni ve kas güçsüzlüğünüz henüz başlamadıysa ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar B vitamini, inflamatuar ve ağrı kesici ilaçlardır. Böylece ödem ve kas spazmı tehlikesi ortadan kaldırılabilir. Eğer yeterli olmazsa hasta fizik tedaviye yönlendirilir. İnfraruj, tens ve deri ısıtıcı ultrason gibi teknikler fiziksel tedavide kullanılır. Böylece hastanın kaslarının gücünü kaybetmesi engellenir. 
   ]]>
   Siyatik Sinir Zedelenmesi https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir-zedelenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 06:58:48 +0000 Siyatik Sinir Zedelenmesi, durumu siyatik sinirinin ağrılı travmatik bir rahatsızlığıdır. Normalde büyük bir salgı siyatik siniri salgı kısmındaki sinir ağından dışarı çıkar ve dikey bir şekilde kalçanın arkasından di Siyatik Sinir Zedelenmesi, durumu siyatik sinirinin ağrılı travmatik bir rahatsızlığıdır. Normalde büyük bir salgı siyatik siniri salgı kısmındaki sinir ağından dışarı çıkar ve dikey bir şekilde kalçanın arkasından dizin arka kısmına kadar inmektedir. Dizin hemen arkasında iç ve dış siyatik siniri olarak iki ye ayrılır ve ayaklara kadar uzanır. Hem hareket hemi de duyarlılık siniridir. Küçük boyuttaki siyatik ise; kuyruk sokumu sinir ağının alt dalıdır. Büyük siyatik sinirinin yanlış bir iğnenin zedelenmesi ile yangılanması omurganın şekil bozukluklarına sebep olan eklem yangısı veya bir omurun yer değiştirmesi sebebi ile sinir üstüne veya köküne yapılan basınç metabolizmaya ilişkin veya bulaşıcı hastalıklar sonucunda siyatik hastalığı oluşabilir.

   Siyatik Sinir ZedelenmesiSiyatik Sinir Zedelenmesi Tedavisi

   Siyatik sinir zedelenmesi rahatsızlıklarında kullanılan tedavi yöntemi lazer ışınıdır. Bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu tedavi yönteminde kullanılan düşük enerjili lazer ışınları cilt ile cilt altındaki dokuya penetre olarak hücreler tarafından alınarak enerjiye dönüştürülür.
   • Böylece hücrenin iyileştirici aktivitesi artmaktadır.
   • Kronik ve akut ağrıyı iyileştirir.
   • Yara iyileşmesi ve doku tamirini sağlar.
   • Lazer ışığının verdiği ışınlar muhteliftir.
   • O bölgedeki kan dolaşımını iyileştirir.
   • O bölgede oluşan iltihaplanmayı ve ödemi azaltır.
   • Kas ve kalojen dokusunda gelişme sağlar.
   • Sinir fonksiyonlarını uyarmaktadır.
   • Bağışıklık sistemi uyarılır.
   Sonuç olarak da daha hızlı iyileşme, şişme, ağrı ve iltihaplanma sürecinde azalmaya sebep olur. Uygulanan bu yöntem alternatif terapileri, zor ve ağrılı cerrahi işlemleri, kuvvetli yan etkisi olan ilaç tedavilerini gereksiz kılmaktadır. Ayrıca tedavi sürecinde sıcak, dinlenme ve fizik tedavi yapılmaktadır. Ağrı kesen ilaçlarla beraber özellikle de B vitamini verilmektedir. Bunların dışında bazı öneriler ise şunlardır:
   • Hareketlerinizi önceden planlamalısınız.
   • Sırtınız ile belinizi düz tutun.
   • Asla ağır şeyler kaldırmayın.
   • Oldukça sık pozisyon değiştirin.
   • Özellikle de belin normal pozisyonda durmasına özen gösterin.
   • Yatağınızı ortopedik ve sert yataklardan tercih edin.
   • Tahta ile salt yere yatmak doğru değildir.
   • Taşıyacağınız yükleri eşit bir şekilde her iki elinize bölün.
   • Beliniz ile değil bacaklarınız ile yükü taşıyın.
   • Yatar iken bacaklarınızı gergin tutmayın.
   • Oturur iken sırtınızı düz tutun ve yaslanın.
   • Sırt üstü yatar iken baldırlarınızın altına koyacağınız küçük yastık sizi rahat ettirecektir.
   • Günlük stres ve gerilimleri azaltın.
   • Kilonuza dikkat edin dengeli bir şekilde beslenin.
   • Günlük ve düzenli bir şekilde egzersiz yapın. Yüzmek, koşmak ve tempolu yürümek idealdir.
   ]]>
   Siyatik Romatizma https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-romatizma.html Sat, 08 Dec 2018 07:18:59 +0000 Siyatik romatizma, İnsan vücudundaki en büyük sinir olan siyatik sinirinin bacakta olması nedeni ile ağrıya sebep olması ile birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu ağrının şiddetlenmesi hastanın yürümesine engel olabi Siyatik romatizma, İnsan vücudundaki en büyük sinir olan siyatik sinirinin bacakta olması nedeni ile ağrıya sebep olması ile birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu ağrının şiddetlenmesi hastanın yürümesine engel olabilecek düzeylere bile ulaşabilir. Özellikle hastalığın hastada gözükme şekilleri, kalçada uyuşma, bacaklarda çekme, kaslarda güçsüzlük ve ağrı gibi etkiler gösterebilir. Siyatik romatizma hastalığı genellikle tek başına çıkan bir hastalık değildir. Siyatik ile beraber, disk kayması, omurga hastalıkları, bel fıtığı, ve diz kapağı iltihaplanması gibi sinir sıkışmalarından kaynaklı hastalıklarda hastada kendisini gösterir. Siyatik romatizma hastalığının halk arasında bilinen ve kullanılan adı sinir romatizmasıdır. 

   Siyatik romatizma, bacaklarda bulunan bu vücudun en büyük siniri olan siyatik siniri leğen kemiğinden başlayarak, kalçanın içinden geçer ve bacakların arka tarafından dizlerimize kadar iner. Dizlere geldiğinde ikiye ayrılarak ve baldırlara doğru inerek devam eder. Yani dördüncü ve beşinci omurlara kadar devam ederek, topuklara kadar inen sinir siyatik siniridir. Siyatik romatizmasının neden olduğu ağrı sadece tek bir bölge ile sınırlı değildir. Ağrıları oluştuğunda hastada bütün organlar bu durumdan etkilenir. Siyatik aynı zamanda insan vücudundaki en büyük sinirdir. Bu sinire ait olan rahatsızlıklar ile ortaya çıkan, kaba etlerden yani kalçadan başlayarak,bacaklardan topuğa kadar yayılan bir ağrı, siyatalji olarak tanımlanır. Çoğu zaman bu sinir hastalığını takip eden rahatsızlık bel ağrısıdır. bu bel ağrıları fıtıklaşmış olan bir diskin siyatik sinirinin herhangi bir dalına baskı yapması ile siyatalji ortaya çıkar. Siyatik romatizma diye bilinen ve söylenen bu sorunun teşhisi içinde, sinir kökünün baskı ile birlikte ağrı yapması ve iskelet sisteminde gerilme ve burkulma ile yansıyan ağrının ayırt edilmesi çok önemlidir. 

   Siyatik romatizma belirtileri
   • Belden ayaklara kadar uzanan ağrı,
   • Gerinme ve öksürme sırasında oluşan ağrı,
   • Etlenmiş bacaktaki karıncalanma, kas güçsüzlüğü ve hissizlik,
   • Kalçalardan topuğa kadar inen ağrı ve çekilme hissi,
   • Sertleşme kramp ve kalçalarda uyuşma,
   • Üst bacaklarda sürekli oluşan ağrı,
   • Aynı pozisyon içerisinde tüm bacaklarda ağrı oluşması,
   Siyatik romatizma nedenleri

   Siyatik sinirlerinde oluşan bu ağrının en büyük sebebi sinirlerde meydana gelen yıpranmadır. Bunun sebebi de aslında bu siyatik sinirlerinin bir pamuk kadar hassas olmasından kaynaklanır. Kişinin yaşayacağı en küçük kaza veya bası sinirlerine de hasarlar oluşması buna neden olabilir. 

   Siyatik RomatizmaBu tür hasarlara neden olan faktörler
   • Doğuştan kemik bozukluğu,
   • Omurgalarda kireçleme ve tümör,
   • Değişik travmalar,
   • Yanlış uygulanan enfeksiyonlar,
   • İltihaplanmanın siyatik siniri etkilemesi,disk kayması ile sinir sıkışması,
   • Bel fıtığı,
   • Omurganın eğrilmesi,
   • Şeker hastalığı,
   • Zor doğum,
   • Aşırı ağır sporlar aktiviteleri, gibi birçok faktör siyatik romatizma hastalığına neden olur.
   Siyatik romatizma tanısı ve tedavisi

   Bu hastalığın tanısı çok basit bir hareketle anlaşılabilir. Yere düz yattıktan sonra bacaklarını bükmeden yukarı doğru kaldırdığınızda bir ağrı hissi var ise hastalık var demektir. Bunun dışında doktorunuzun gereken testleri yapması da tanı koymak için yeterlidir. Özellikle bilgisayarlı tomografi ile hastalıktan kaynaklı sinir rahatsızlıkları rahatlıkla görülür vede teşhisi konur. Siyatik romatizma hastalığının tedavisi ise; öncelikli olarak yatak istirahatidir. Yatağın altına kalın bir tahta yerleştirilerek konulması hastayı rahatlatır. Bunun yanında uygulanacak tedavilerin başında, AHT terapisi, Akupunktur, epidural steroid enje]]> İbrahim Saraçoğlu Siyatik Tedavisi https://www.siyatik.gen.tr/ibrahim-saracoglu-siyatik-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 01:54:37 +0000 İbrahim Saraçoğlu Siyatik Tedavisi, İbrahim Saraçoğlu siyatik tedavisinde kullanılan bitkisel özlerle hazırlanmış tablet, krem ve yağ bulunmaktadır. İbarahim Saraçoglu tarafından özel olarak hazırlanmış birde kür tedavisi İbrahim Saraçoğlu Siyatik Tedavisi, İbrahim Saraçoğlu siyatik tedavisinde kullanılan bitkisel özlerle hazırlanmış tablet, krem ve yağ bulunmaktadır. İbarahim Saraçoglu tarafından özel olarak hazırlanmış birde kür tedavisi vardır. İbrahim Saraçoğlu her zaman ki gibi yine bize mucize bir kür sunmaktadır.  Bu kürü ve diğer ürünleri kullanarak siyatik şikayetlerinizi rahatlatabilirsiniz. Siyatik ağrısı sinirlerin harap olması sonucu görülen bir rahatsızlıktır. Siyatik ağrıları genelde bel ve kalça arkasında dizden aşağı kısımda olur. Siyatik sinir vücuttaki en büyük sinirdir. Siyatik sinirin kökleri omuriliktedir. Siyatik sinirin belirtileri; Yanma hissi, ağrı, uyuşma ve karıncalanma dır. Siyatik sinir tedavisinde esas olan nedeni bulmak ve tedaviyi o şekilde yapmak hastayı rahatlatır.

   İbrahim Saraçoğlu Siyatik Kürü; Kaynayan bir su bardağı suya yirmi beş otuz adet kiraz sapı atılır. Üç dakika kısık ateşte kaynatılır. Sonra bir tatlı kaşığı ısırgan otu atılır ve dört dakika bekletilir. Demlenen sıvıyı ağrıyan bölgeye sürünüz. Hazırlanan doğal bitkinin yarısını kahvaltıdan bir saat sonra, diğer yarısını da yarım saat sonra içiniz.

   İbrahim Saraçoğlu Siyatik Tedavisi Licorice Tablet; Licorice tablet üç yüz mili gram- iki yüz tableti siyatik  tedavisi için kullanabilirsiniz. Özellikle sinir iltihabı ve enfeksiyon kaynaklı siyatik şikayetlerine karşı kullanılır. Kortizon türü medikal ilaçlar gibi güçlü iltihap giderici etkisi vardır. İçerisinde Meyan kökü vardır. Licorice tabletin kullanılışı; Licorice tablet her gün günde ikişer tablet tok karnına alınır.  

   İbrahim Saraçoğlu Blackseed Oil; Siyatik sinir tedavisinde kullanılır. Sinir onarıcı, iltihap giderici etkilere sahiptir. İbrahim Saraçoğlu Blackseed Oil kullanılışı; Günlük yemeklerden sonra sabah ve akşam bir tatlı kaşığı içilir. İbrahim Saraçoğlu Blackseed Oil İçeriği;  Nigella sativa, çörek otu yağı, Blackseed oil içermektedir.

   İbrahim Saraçoğlu Siyatik Tedavisiİbrahim Saraçoğlu Mover Krem; Siyatik hastalığında meydana gelen ağrıların kısa sürede azalması, hafiflemesi için kullanılır. Mover kremin ağrı kesici, kas gevşetici, iltihap giderici etkisi vardır. Mover krem yüz miligramdır. İbrahim Saraçoğlu Mover Krem kullanılışı; Mover krem sabah ve akşam siyatik ağrısının olduğu bölgeye sürülür ve bir, iki dakika masaj yapılır. İbrahim Saraçoğlu Mover Krem İçeriği; Mover krem Keten yağı, nane yağı, papatya yağı, gül yağı ve bal mumu içermektedir. İbrahim Saraçoğlu'nun bu doğal formülleri ile siyatik ağrılarınızdan kurtulabilir ve şifa bulabilirsiiniz.  Sağlıklı günler.
   ]]>
   Bel Fıtığı Siyatik https://www.siyatik.gen.tr/bel-fitigi-siyatik.html Sun, 09 Dec 2018 09:09:25 +0000 Bel Fıtığı Siyatik, Bel fıtığı bel ağrılarının en sık sebeplerinden birisidir. Halk arasında omur ilik sıkışması, bel kayması ve disk kayması gibi isimlerde de duyabilirsiniz. Diskler iki omur gövdesinin de hemen arasınd Bel Fıtığı Siyatik, Bel fıtığı bel ağrılarının en sık sebeplerinden birisidir. Halk arasında omur ilik sıkışması, bel kayması ve disk kayması gibi isimlerde de duyabilirsiniz. Diskler iki omur gövdesinin de hemen arasında kauçuk yumuşaklığında destek veren dokulardır. Omurganın eğilme hareketleri disklerden kaynaklı olduğu gibi her bir disk aynı zamanda amortisör gibi dışarıdan gelen her türlü darbeyi emer. Disk omur ilik ile sinir köklerinin hemen önüne yerleşmiştir. Bu yerleşim disk rahatsızlıklarındaki belirtilerin ana sebebidir. Aslında kauçuk yumuşaklığında bir halka ile içerisinde jöle kıvamında çekirdekten oluşmaktadır. Bel fıtığı halkanın kırılarak içerisindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe yada sinir köklerine baskı yapması durumudur.

   Bel Fıtığı Siyatik Sebepleri
   • Yırtıklar ve aşınmalar
   • Ani basınç
   • Disklerin içinde yüksek miktarda su vardır. İnsanların yaşı ilerledikçe su içeriği azalarak diskin yapısı daha sert bir hal alır. Aynı zamanda yüksekliği de azalmaktadır. Daha sert yapılı diskler fıtıklaşmaya daha eğilimli olur.
   • Hatalı bir şekilde yük kaldırmak
   • Yanlış oturuş ve duruş pozisyonu
   • Fazla ağırlık diskin ortasında bulunan jöle kıvamında olan çekirdeği sıkıştırarak halkayı kırar ve dışarı çıkmaya zorlar.
   • Bu durumda halka kırılır ve içerisindeki jöle kıvamında olan madde omuriliğe yada sinir köklerine baskı yapmaktadır. Bazende bu madde koparak omurilik kanalına dolar. Böyle bir durumda sinir köklerine hasar vererek idrar tutamama ve felçlere sebep olur.
   Bel Fıtığı Siyatik Belirtileri

   Her beş kişiden en az dördü yaşamının bir döneminde bel fıtığı siyatik ağrısı çeker. Sadece ağrı bel fıtığı demek için yeterli olmaz. Yine de birden başlayan ve geçmeyen ağrılar için doktora gidilmelidir. Bel fıtığının en tipik belirtisi ise siyatik ağrısıdır. Siyatik ağrısı kalça ortasından başlayan bacağa doğru giden, birden gelen oldukça şiddetli ve keskin bir ağrıdır. Bu bel fıtığının sinirlere yaptığı bası sebebi ile olmaktadır. Siyatik ağrı çok fazla oturma, öksürme ve hapşırma ile artar. 

   Diğer Bulgular
   • Belin tam ortasında yanıcı ağrı
   • Bir bacakta kuvvetsizlik ve bazı hareketlerde felç 
   • Uyuşukluk, karıncalanma ve batma
   • İdrar tutamam altına kaçırmak (Bu bulgular her iki bacakta kuvvetsizlik ile beraber olur ise oldukça ciddi bir durum ile karşı karşıyasınız demektir.)
   Bel Fıtığı Siyatik Tanı

   Tıbbi hikaye tanının konulmasında önemli ipuçları sağlamaktadır. Genelde az yada çok bel ağrısını takiben bacağa vurmakta olan ağrı hikayesi vardır. Genellikle çok ağır kaldırma gibi bir durum sonrasında ilk belirtiler hissedilir ise uzun süren sabahları kalkıldığında bel sertliği ve ağrısının ardından belirgin bir zorlama olmadan birden başlayan olaylar da az değildir. Bu konuda net veriler olmamak ile beraber disk rahatsızlıklarında ailevi bir eğilim genelde saptanır. Fizik muayene yöntemi genelde tanıyı daha net sağlar. Muayene ile hangi sinir kökünün sıkıştığı ve bu sıkışmanın ciddiyeti çok rahat bir şekilde saptanır. Uygulanacak olan tedavi yönteminin seçiminde muayene sonrasında ortaya çıkan bulgular göz önüne alınır. Basit bir radyolojik inceleme sonucunda omurga mekaniğine etki eden bel ağrısı ve karakterize doğumsal omurga rahatsızlıkları yüzde beş ile ona varan oranlarda görülür. Bazı tümörler, kireçlenmeler ve omurga kaymaları tanınabilir. EMG ile ER gibi yapılan tetkikler tedaviye cevap vermeyen sık, sık nüks eden, muayene bulguları ve cerrahi karar verilen durumlarda ayırıcı teşhis ile operasyon stratejisi bakımından son derece gereklidir.

   Bel Fıtığı SiyatikBel Fıtığı Siyatik Tedavi Seçenekleri

   Birden başlayan yada uzun süren hafif yakınmaların üstüne başla]]> Siyatik Sinir Hasarı https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir-hasari.html Sun, 09 Dec 2018 16:06:23 +0000 Siyatik sinir hasarı: Siyatik sinir vücutta bulunan en büyük sinirlerin başında gelmektedir. Belin alt kısmındaki omurilikten çıkıp bacak arkasından ayak parmak uçlarına kadar devam etmektedir. Siyatik sinir bacak kaslarının ü Siyatik sinir hasarı: Siyatik sinir vücutta bulunan en büyük sinirlerin başında gelmektedir. Belin alt kısmındaki omurilikten çıkıp bacak arkasından ayak parmak uçlarına kadar devam etmektedir. Siyatik sinir bacak kaslarının üçte ikiini çalıştırmakla da görevlidir. Siyatik sinir vücuttaki en kalın sinirdir. Siyatik sinir diz bölgesinde 2 ye ayrılarak parmak uçlarına kadar uzamaktadır. Başlangıç noktası bel bölgesidir. Kalça kemiğinin arka kısmından uzayarak ve bacakların arka kısımlarından ilerleyen sinir sistemidir. Siyatik sinir dizden aşağıda yer alan bacak bölümünün kas, deri, damar, kemik ve eklemlerin tümünün sinirsel kontrolünü sağlamaktadır.  Siyatik sinir hasarı bir çok nedenle oluşabilmektedir. Siyatik sinir belden çıktığı bölgeden bacak altına kadar ve parmak uçlarına kadar seyri boyunca birçok nedenden zarar görebilir. Siyatik sinir hasarına en çok neden olan faktörlerden biri bıçakla yaralanmalardır. Bu gibi yaralanmalar, kazalar, hastalıklar, kişinin duruş bozuklukları, oturma pozisyonlarındaki bozukluklar ve daha birçok neden siyatik sinir hasarına yol açmaktadır. Çoğu siyatik sinir hasarın tedavisi bulunmaktadır. Ağrı ve yaralanma durumlarında doktor müdahalesi en uygun olanıdır. Doğru teşhis ve doğru tedavi kişinin siyatik sinir hasarı problemlerinde iyileşme sağlayarak olumlu sonuçlar almasına yardımcı olacaktır.

   Siyatik sinir hasarı oluşturan unsurlar:
   • Kişinin yanlış, sert ve ani hareket etmesi sonucunda oluşan kas gerilmesi
   • Siyatik sinirlerin geçtiği yerde kasılma yaşanması
   • Siyatik sinirlerin geçtiği bölgelerde iltihaplanma yaşanması
   • Kişide tetik nokta rahatsızlığı yaşanması
   • Kişinin mesleği gereğince masa ve bilgisayar başında fazla oturmak
   • Kişinin arka cepte cüzdan taşıması ve otururken cüzdanı cebinden çıkarmaması
   • Kalçadan yapılan iğneler
   • Çeşitli yaralanmalar
   • Düşmeler sonucunda oluşan kırıklar
   • Diyabet hastalıkları
   • Bağdaş kurarak oturma
   Siyatik Sinir HasarıSiyatik sinir hasarı oluştuğuna dair belirtiler:
   • Bacak kaslarında güç kaybı
   • Bacakta duyu kaybı
   • Bacakta sinir dağılımı alanında yanma, kaşınma, batma, acı, üşüme gibi hisler yaşanması
   • Bacaklarda morarma ve renk değişimleri
   • Bacaklarda oluşan soğumalar
   • Kişinin kaslarında incelme yaşanması
   • Bacak boyunca ağrı hissi yaşanması
   • Bacakta reflekslerde kaybolma oluşur.
   • Deri dökülmesi, bacak tüylerinde dökülme ve en önemlisi tırnak düşmeleri yaşanmaya başlanır.
   Siyatik sinir hasarının tedavisi:
   • Cerrahi müdahale ile siyatik sinir hasarının bulunduğu bölgenin açılması
   • Cerrahi müdahale ile açılan bölgede bir nevi sinir tamiri yapılmaktadır.açılan bölgede sinirlerin yapışması, oluşan sinir kesikleri, Sinirlerde kısmi veya tam kopma yaşanması tamir edilmeye çalışılır.
   • Çevre dokularda serbestleştirme işlemi yapılır
   • Sinir pozisyonu değiştirilir
   • Sinirin uçlarının bağlanma işlemi yapılır
   • Sinirin interfassiküler teknik kullanılarak anastomozu yapılır.
   ]]>
   Siyatik Sinir Enjeksiyon https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir-enjeksiyon.html Mon, 10 Dec 2018 06:00:54 +0000 Siyatik sinir enjeksiyon; Bilindiği gibi siyatik sinir vücudumuzdaki en büyük sinirdir. Siyatik sinir kalça kısmından topuklara kadar inen ve bacaklarda bulunan bir sinir sistemidir. Siyatik sinir enjeksiyonu gibi vakıalar genellikle k Siyatik sinir enjeksiyon; Bilindiği gibi siyatik sinir vücudumuzdaki en büyük sinirdir. Siyatik sinir kalça kısmından topuklara kadar inen ve bacaklarda bulunan bir sinir sistemidir. Siyatik sinir enjeksiyonu gibi vakıalar genellikle kalçadan vurulan iğneler ile meydana gelir. Vuran kişinin enjeksiyonu sinire denk getirmesi ile oluşan bu travmatik durum neticesinde hastada bacaklarda ağrı oluşur. Bacaklarda ve kalçada bulunan bu siyatik sinir bir küçük siyatik diğeri büyük siyatik sinir diye ikiye ayrılır ve büyük siyatik sinire denk gelen iğneler siyatik sinirinde hasar meydana getirir. 

   Siyatik sinir enjeksiyonunda belirtiler ağrılar ile başlar ve kalçadan bele doğru bir yayılma gösterir. Ağrı sinir ağı boyunca bacağın arka kısmını izleyerek kasıktan ayaklara kadar iner. Çok ağır durumlarda bacaklar güçsüzleşerek, diz ve ayak bileğindeki reflekslerde azalma olur. 

   Siyatik sinir enjeksiyon tedavisi;

   Siyatik sinirin zedelenmesi gibi durumlarda hastalık lazer tedavisi ile yapılır. Bu lazer tedavileri siyatik sinir enjeksiyonlarında çok etkili bir yöntemdir ve çok iyi neticeler elde edilir. Doktorunuzun kullandığı düşük enerjili lazer ışınları cilt ve cilt altındaki dokuya penetre olarak hücreler tarafından alınır ve enerjiye dönüştürülerek vücut tarafından kullanılır. Böylelikle vücudunuzdaki hücrelerin iyileştirici etkisi katlanarak aktive hale gelir.  

   Lazer ışığı tedavisinde hastadaki olası gelişmeler;
   • Bölgede bulunan kan dolaşımını iyileştirerek, güçlendirir,
   • Akut ve kronik ağrıları iyileştirir,
   • Bölgede doku tamiri ve yara iyileşmelerinin uyarılmasını sağlar,
   • Bölgede oluşan ödem ve iltihaplanmaları iyileştirir,
   • Kollejen ve kas dokusunda gelişmeler sağlar.
   • bağışıklık sistemini uyarır.
   • Hücrelerin metabolizmalarını arttırır.
   • Sinir fonksiyonlarını uyararak çalışmasına yardımcı olur.
   Sonuç olarak hastanın iyileşmesini hızlandırır, ağrı şişlik ve iltihaplanma süreçlerini azaltır. Bu lazer ışını tedavi yöntemi sayesinde hastada alternatif terapiler, kuvvetli yan etkili ilaçlar, ağrılı ve zor cerrahi işlemlere gerek kalmadan düzelmeler görülür. Ayrıca lazer ışın tedavisine destek olarak fizik tedavi ve sıcak kompres uygulaması yapılarak hastanın ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Hastada iyileşme sürecinde yaşanacak ağrılar için normal ağrı kesicilerin yanında B vitamini desteği verilmesi de hastanın iyileşme sürecini etkiler. 

   Bunun dışında siyatik sinir enjeksiyon uygulanan tedavilerin işe yaraması için hastanın günlük yaşantısında dikkat etmesi gereken hususlar vardır. 

   Siyatik Sinir EnjeksiyonBunlar;
   • Sık pozisyon değiştirmek,
   • Sırtı dik tutmak, 
   • Kötü duruş, sırttaki kamburluğu ve beldeki içe çöküklüğü arttırır. o yüzden kötü duruşlardan kaçınmak,
   • Sırtınızı ve belinizi düz tutmaya çalışmak gerekir.
   • Hastaların belin normal eğriliğini korumaya özen göstermesi gerekir.
   • Asla ağır cisimler kaldırmaması gerekir.
   • Yapılacak hareketleri önceden planlayarak yapması gerekir.
   • Eğilerek yerden almanız gereken durumlarda dengeli bir şekilde yavaşça eğilerek alınması gerekir. Bu uyarıları hastaların dikkate alması ve uygulaması siyatik sinir enjeksiyon vakıalarında iyileşme sürecini hızlandırır. 
   ]]>
   Siyatik Sinir Sıkışması https://www.siyatik.gen.tr/siyatik-sinir-sikismasi.html Mon, 10 Dec 2018 18:49:02 +0000 Siyatik Sinir Sıkışması, Bir sinirin sıkışması ve sinirin etrafında bulunan kıkırdak, kemik, kas yada başka dokulardan kaynaklanan ve karıncalanma ve ağrı ile bozulmuş fonksiyona neden olan bir baskı altında kalması

   Siyatik Sinir Sıkışması, Bir sinirin sıkışması ve sinirin etrafında bulunan kıkırdak, kemik, kas yada başka dokulardan kaynaklanan ve karıncalanma ve ağrı ile bozulmuş fonksiyona neden olan bir baskı altında kalması sonucunda siyatik sinir sıkışması oluşmaktadır. Bel bölgesinde oluşan bir sinir sıkışması bu sinir kompresyonuna ilişkin en yaygın olan formların arasında yer alır. Omurganın tabanından ayak tabanlarına dek uzanan ve vücudun en büyük siniri olan siyatik siniri, böyle bir baskıya oldukça sık maruz kalmaktadır. Sıkışmış haldeki bir siyatik adı verilen ve bacaklara vuran ağrı ile meydana gelen bir durum ile sonuçlanmaktadır. Belde sıkışmış bir sinir lomber spinal stenoza sekonder olarak düşünülür. Daralmış spinal kanal omurganın etkilenen segmentlerinde ortaya çıkan sinirleri etkilemektedir. Konservatif tedavi yöntemlerine hiç bir cevap vermeyen hafif ve orta derecede olan spinal stenozu olan kişiler için spinal füzyon geleneksel cerrahi tedavi yöntemi seçeneği olmuştur. Ancak spinal füzyon bel cerrahisi tedavi yönteminden etkilenen omurgalar doğal hareketi elimine etmektedir. Fiilen komşu omurgalarındejenerasyon yapmasını ilerletir. Günümüzde TOPS adı verilen sistem oldukça üst seviyede bir cerrahi çözüm sunmaktadır.

   Siyatik Sinir SıkışmasıSiyatik Sinir Sıkışması İçin Tedavi Yöntemi (TOPS)

   TOPS sistemi siyatik, stenoz, spinal, spondilolistezisi, sinir sıkışması ile faset artrozunu da kapsayan sekonder durumlara yönelik spinal dekompresyonun tedavi sırasında çıkartılan omurga parçaları ile etkin bir biçimde yer değiştirmektedir. Geleneksel olarak spinal dekompresyondan sonra omurgayı stabilize edebilmek için omurga füzyon cerrahisi gerçekleştirmektedir. Ancak birleştirilmiş omurgalar birbirlerinden tamamen bağımsız olarak hareket etme becerilerini kaybederler. Tam tersine TOPS sistemi bütün yönlerde aksiyal rotasyon, fleksiyon, lateral bükme ve ekstansiyon tekrardan hareket oluşturmaktadır. Artık bütün cerrahalr spinal füzyon bel cerrahisine bir diğer seçenek olarak kanıtlanmış oldukça iyi sonuçlara sahip olan bir TOPS Posterior Artroplastisi gerçekleştirirler. Hatta Premia Spine TOPS sisteminin 2005 senesinden itibaren dünya çapında gerçekleştirilen klinik çalışmalarda lomber spinal füzyon cerrahisinden daha iyi sonuçlar verdiği ortaya konulmuştur. Sinir sıkışması yada başka sekonder olaylarla beraber olsun yada olmasın orta ve şiddetli düzeyde eğer spinal stenoz semptomlarınız var ise doktorunuza Posterior Artroplastisinin sizin için doğru çözüm olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Siyatik sinir sıkışması hakkında makalemizin sonuna geldik.

   ]]>